Adet döneminde hamile kalınır mı? Hamilelik konusu kadınların her daim dikkatli yaklaşması gereken ve aynı zamanda detaylı bilgi sahibi olmalarının büyük önem taşıdığı konular arasında yer alıyor. Özellikle adet döneminde hamile kalınır mı gibi soruların yanıtlarının biliniyor olması, plansız gebelik sayısını düşürebilir. Böylelikle kürtaj işlemlerine ya da yasal kürtaj süresi araştırmalarına gerek olmayacaktır. Halk arasında adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna pek çok farklı yanıt verilebildiğini, bir akıl karışıklığının olduğunu kimi zaman gözlemliyoruz.

Aslında adet döneminde hamile kalınır mı şeklindeki soruya kati olarak ne ‘evet’ yanıtı verilebilir, ne de ‘hayır’ denebilir. Hamileliğin gerçekleşmesi için yumurtanın oluşması ve istenen büyüklüğe erişmesi gerekiyor. Kadınların vücudunun yumurta ürettiği dönem aynı değildir. İşte bu nedenle adetli olmanızın, hamile kalmanızı kesinlikle önleyeceğini düşünmemeniz gerekiyor. Adet döneminde korunmasız ilişkiye girildiğinde hamile kalma riski bulunur. Bu riski göz önünde bulundurmanız istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemek adına çok büyük önem taşıyor.

Adetliyken Hamile Kalma Riskine Dikkat

Adetliyken hamile kalma riskine dikkat

Akılları karıştıran adet döneminde hamile kalınır mı sorusunu yumurta oluşumu açısından da ele almak gerekiyor. Kadınlarda, kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, adet döngüsünün genellikle 4. gününde yumurta oluşumu meydana gelmeye başlar. Bununla birlikte vajinadan rahme ilerleyen spermler rahim içerisinde 3 gün boyunca canlı kalabiliyor. Zira bu 3 gün içerisinde rahim içerisinde belirli bir yol kat etmiş ve yumurtalara da ulaşmış oluyorlar.

Aslında adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna ‘bu risk mevcut’ şeklinde yanıt verilmesinin nedeni de budur. Şayet adet döneminden 2 ila 3 gün öncesinden başlamak kaydıyla yaklaşık bir hafta ila 10 gün boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşanması durumunda gebelik ihtimalinin son derece yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Çok sayıda kadın adet döneminde asla hamile kalınmayacağını düşündüğü için korunmuyor ve gebelik bu dönemde gerçekleşiyor.

Rahim içi, her ay kendini yeniler ve gebelik için uygun ortamı hazırlar. Gebelik gerçekleşmediğinde adet döneminde meydana gelen kanama ile yumurtalar vücuttan dışarı atılır ve yeni ayda yeniden yumurta oluşmaya başlar. Dolayısıyla adetliyken hamile kalınır mı konusunda kadınların çok daha dikkatli olması ve bu riski muhakkak göz önünde bulundurması gerekiyor. Rahim içerisine 3 gün önce girmiş olan sperm, 3 gün sonra cinsel ilişki yaşanmasa bile yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Bu süre adet dönemine de denk gelebilir.

Adet Döneminde Hangi Şartlar Olursa Hamile Kalınır?

Adet döneminde hangi şartlar olursa hamile kalınır

Kadınların, adet döneminde hamile kalınır mı yönündeki endişesi son derece yerli bir endişedir. Bu dönemde hamilelik için vücutta uygun koşullar sağlanmış olabilir. Her kadının tıpkı parmak izi gibi kendine has bir yapısı vardır. Salgılanan hormon seviyesi, yumurtanın oluşma zamanı ve büyüme hızı gibi pek çok faktörün bir arada değerlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna ‘gebelik riski bulunur’ şeklinde yanıt veriyor olsak da, riskin boyutu her kadında farklıdır.

Bu dönemde hamile kalınması için öncelikle yumurtanın oluşması ve çatlamaya uygun büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda rahim içerisinde canlı sperm bulunması ve spermin hareketlerinin ideal seviyede olması da gerekir. Kadının vücudunda belirli hormonların, belirli seviyede salgılanıyor olması da, adetliyken hamile kalınır mı sorusunun yanıtını her birey için farklı kılar. Bu koşullar mevcut olsa dahi mutlaka hamileliğin meydana geleceğinden elbette söz edemeyiz. Fakat hamilelik riskinin mevcut olması için bu koşulların mutlaka mevcut olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak adetliyken hamile kalınır mı konusuna halk arasında konuşulanların kimi zaman gerçeği yansıtmayacağını da bilmenizde fayda var. Çok sayıda kişi, adet kanaması sürerken gebeliğin mümkün olmadığını düşünüyor olsa da tıbben bu bilginin gerçeği yansıtmadığını belirtmek gerekiyor. Özellikle bebek sahibi olma planı bulunmayan çiftlerin adetliyken hamile kalınır mı konusuna çok daha titiz yaklaşmasında fayda olacaktır. Adet döneminde de cinsel ilişkide korunmak, plansız gebeliklerin önüne geçebilir.

Adet Döneminde Hamilelikten Korunarak Cinsel İlişki Yaşanabilir mi?

Adet döneminde korunarak cinsel ilişki yaşamak

Cinsel ilişki adet döneminde hamile kalınır mı konusu dışında hem kadın hem de erkek tarafından isteniyorsa, korunarak yaşanabilir. Ancak korunma yöntemi olarak prezervatif kullanımı en doğru seçenektir. Nedeni ise bu dönemde vajinanın bakteri ve mikroplara karşı savunmasız oluşudur. Tıbben adet döneminde korunarak cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca bulunmaz.

Ancak kadınların bu dönemde kendilerini temiz hissetmeleri ve beraberinde karın, bel ağrıları yaşamaları gibi durumlar nedeniyle cinsel ilişkinin adet dönemi sonrasına ertelenmesi daha doğru olabilir. Bu konuda kararı çiftler rahatlıkla verebilir ancak adetliyken hamile kalınır mı sorusunun da göz önünde bulundurulmasında fayda olacaktır. Bu dönemde gebelik riski mevcuttur ve bunun unutulmaması gerekir.

Bununla birlikte adetliyken hamile kalınır mı sorusu kadar önemli olan bir diğer unsur da adet döneminden özellikle 1 gün önce yaşanan cinsel ilişkidir. Spermler 3 gün boyunca rahim içerisinde canlı kalabiliyor ve fonksiyonlarını da koruyabiliyor. Dolayısıyla henüz adet kanaması başlamadan önce yaşanan cinsel ilişki de adet döneminde yumurtanın döllenmesi ile sonuçlanabilir ve hamilelik meydana gelebilir. Adet dönemi kadar, adet başlamadan birkaç gün öncesinde de cinsel ilişkide korunmak gerekiyor.

Çünkü adetliyken hamile kalınır mı şeklinde bir soruyu değerlendirirken spermlerin fonksiyonlarını ve vücutta canlı kalma süresini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zira gebelik riskinin aslında adet döneminden önce başladığını bilmenizde fayda var. Adet kanaması henüz gerçekleşmemiş olsa dahi spermlerin rahim ağzından rahme ulaşmış olması gebelik riskini doğurabiliyor.

Adetliyken Hamilelikten Korunmadan Girilen Cinsel İlişkinin Riskleri Var mıdır?


Adet döneminde cinsel ilişki konusu sadece adetliyken hamile kalınır mı açısından değerlendirilmemelidir. Elbette gebelik riski adet döneminde de mevcut ancak konuyu farklı bir açıdan da değerlendirmek gerekiyor. Kadınlarda vajina bölgesi, vücut tarafından doğal şekilde üretilen laktik asit tarafından korunuyor. Laktik asit çeşitli zararlı mikro organizmaların ve bakterilerin vajina içerisine girmesini ve rahme ulaşmasını engelliyor.

Ancak adet döneminde vücut tarafından laktik asit üretimi yapılmıyor. Bir diğer deyişle adet döneminde vajina, zararlı mikro organizmalara ve bakterilere karşı savunma mekanizmasını yitiriyor. Bununla birlikte adetliyken hamile kalınır mı konusunu da yakından ilgilendiren bir durumu daha sizlere aktaralım. Adet döneminde rahim ağzı da daha açık olur. Bunun nedeni kanın vücuttan atılabilmesidir. Dolayısıyla vajinadan giren bakteri ve mikropların rahim ağzından rahim içerisinde ulaşması, adet döneminde çok daha kolay olur.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin sadece adetliyken hamile kalınır mı sorusuyla sınırlı olarak değerlendirilmemesi gerektiği, mevcut risklerin de biliniyor olması gerektiği sonucuna varabiliriz. Adet döneminde cinsel ilişki, sadece kadın için değil erkek için de çeşitli riskler taşır. Elbette tıbbi açıdan konuyu değerlendirdiğimizde adet döneminde cinsel ilişkinin hiçbir sağlık sorununa neden olmayacağını söyleyemeyiz. Bir sakınca yok gibi görünse de hangi riskleri göze aldığınızı bilmeniz gerekiyor ki adetliyken hamile kalınır mı konusu da bu risklerden biridir.

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:
Erken adet görme nedenleri nelerdir
Smear testi nedir nasıl yapılır
Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/can-get-pregnant-period/

 

Adet problemleriniz ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]