Zevk suyundan hamile kalmak sorusu sadece kadınları değil erkekleri de çok yakından ilgilendiriyor. Özellikle cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerini tercih etmeyen ve bununla birlikte gebelik oluşmasını da istemeyenler için konunun daha fazla önem kazandığını belirtebiliriz. Öncelikle zevk suyunun ne zaman geleceğinin her zaman erkeğin kontrolünde olmadığının bilinmesi gerekiyor. Yani cinsel ilişki esnasında erkeklerin zevk suyunun geldiğini anlaması ve penisi vajinadan çıkarması ancak zamanla öğrenilecek bir durumdur.Bir çok erkek bunu uygulamakta ve geri çekme yöntemi ile bir çeşit aile planlaması yöntemi olarak önümüzde bir seçenek olarak durmaktadır.

İşte bu nedenle zevk suyundan hamile kalmak sorusunun yanıtı net bir şekilde “evet” olmaktadır. Elbette bu sıvının vajina ile temas etmesi % 100 hamilelik oluşacağı anlamına gelmez. Ancak böyle bir durumda gebelik riskinin olmadığından da söz edemeyiz. Geri çekme yönteminde gebelik oranının yüksel olmasının asıl nedeni aşağıda anlattığımız gibi gerçek boşalma öncesi tek tük spermlerin erkeğin penisinden çıkıyor olmasıdır.Dolayısıyla çiftlerin şayet hamilelik planlamıyorlarsa dışarı boşalma yönteminden daha etkin bir korunma yöntemini tercih etmeleri gerekiyor. Aksi halde gebelik riski de göze alınmış olur ve bu riskin gerçekleşmesi durumunda kürtaj işlemine gereksinim olacaktır.

Kürtaj işlemi toplumda her ne kadar basit bir cerrahi operasyon gibi algılanıyor olsa da kadınlar için psikolojik bakımdan oldukça zorlayıcı bir sürece de dönüşebiliyor. Böyle bir riski göze almak beraberinde söz ettiğimiz sıkıntıları da getirebilir. Bu nedenle zevk suyundan hamile kalmak konusunda verdiğimiz yanıtı da dikkate alarak daha akılcı seçimler yapılmalı, daha doğru korunma yöntemleri tercih edilmelidir.

Zevk Suyu Dediğimiz Sıvı Nedir?

Zevk suyu nedir

Öncelikle zevk suyundan hamile kalmak konusunda adı geçen sıvının ‘precum’ adını taşıdığını belirtmek gerekiyor. Bu sıvı halk arasında zevk suyu olarak adlandırılıyor. Genellikle erkeklerde orgazmın hemen öncesinde precum sıvısının geldiği düşünülür. Oysa zevk suyu cinsel birleşmenin herhangi bir zamanında gelebilir. Hatta bazı erkeklerde cinsel birleşmenin öncesinde, tahrik olunduğunda da zevk suyu olarak adlandırılan sıvının geldiğini belirtebiliriz. Dolayısıyla cinsel birleşmede dışarı boşalma yöntemi son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olsa da daha öncesinde gelen precum sıvısı nedeniyle gebelik oluşabiliyor.

Toplumda oldukça merak edilen sorulardan biri olan zevk sıvısından hamile kalınır mı konusunda söz edilen bu sıvı, cowper bezi adı verilen bir bezde üretiliyor. Bu bez üretra borusuna oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Cowper bezinden ne oranda precum sıvısı üretileceği ise erkekten erkeğe değişkenlik gösterir. Her erkekte bu sıvı aynı ya da benzer oranlarda üretilmez. Ayrıca bu sıvının cinsel birleşmede bazı önemli işlevlerinin olduğundan da söz etmekte fayda olacaktır.

Örneğin zevk suyundan hamile kalmak konusunda bahsedilen sıvı, vajina ve penisi kaygan bir hale getiriyor ve bu sayede cinsel organları cinsel birleşmeye hazırlıyor. Bununla birlikte cinsel organlardaki idrar kalıntılarından kaynaklanan asitliği de nötralize etmek gibi önemli bir görevi daha bulunuyor. Bu görevin son derece önemli olmasının nedeni sperm hücrelerinin zarar görmesini engellemesidir. Sperm hücrelerinin rahimdeki yumurtaya ulaşması esnasında yaptığı yolculuk boyunca asit seviyesinden etkilenmemesi zevk suyunun sayesindedir. Sonuç olarak her ne kadar zevk suyundan hamile kalmak sorusunda söz edilen zevk suyu bünyesinde sperm hücrelerini barındırmıyor olsa da gebeliğin oluşması noktasında önemli işlevlere sahiptir.

Bir Damla Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Bir damla zevk suyu hamile bırakır mı

Sadece bir damla zevk suyundan hamile kalmak sorusunun yanıtı “olasılık var” şeklinde verilmelidir. Çünkü sadece bir damla zevk suyunda bile milyonlarca sperm hücresi bulunuyor olabilir. Bu sperm hücrelerinin vajinadan rahme ulaşması ve şayet yumurta yeterli olgunluğa ulaşmışsa döllenmenin gerçekleşmesi ihtimali bulunuyor. Ancak bu ihtimalin gerçekleşmesi için sperm hücreleri ile zevk suyunun temas etmiş olması gerekiyor.

Kadınlar kimi zaman hamile kalma olasılıklarını kendilerine göre hesaplayarak ihtimalin olmadığını düşündükleri zaman korunmasız ilişkiye girebiliyor. Bu durumda zevk sıvısından hamile kalınır mı sorusunun yanıtı değişmeyecektir. Zira sperm hücreleri rahim içerisinde uygun ortamın olması halinde 3 gün yaşayabiliyor. Dolayısıyla cinsel ilişkiden 3 gün sonra da döllenme gerçekleşebiliyor ve neticesinde de gebelik oluşabiliyor. Hamile kalma olasılıkları dikkate alınarak korunmasız ilişkiye girmek, gebeliği önlemek için doğru bir yöntem değildir. kadınlarda yumurtanın döllenme için her zaman aynı sürede olgunluğa eriştiğinden söz edemeyiz.

Adet Döneminde Zevk Suyu İle Hamile Kalınır mı?

Konuyla ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de adet döneminde zevk suyundan hamile kalmak detayı oluyor. Adet döneminde kadınların hamile kalma olasılıkları yok denecek kadar azdır. Ancak asla “imkansızdır” diyemiyoruz. Bunun nedeni yumurtaların kadındaki olgunlaşma hızı ile ilgilidir. Sperm hücrelerinin rahimde cinsel ilişkiden sonra da mevcudiyetini koruyor olması ve bir süre boyunca aktif olması gebe kalma olasılığını ortaya çıkarıyor.

Ayrıca adet döneminde zevk suyundan hamile kalmak konusunun dışında da cinsel ilişki pek önerilmiyor. Rahmin enfeksiyona daha açık hale gelmesi ve aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bu nedenle adet dönemleri de dahil olmak üzere geri çekmeden daha farklı korunma yöntemleri tercih edilmelidir.

Zevk Suyundan Hamile Kalma Oranı Kaçtır?

Zevk suyundan hamile kalma oranı

Bu konuda bir orandan söz etmek yanıltıcı olur. Çünkü zevk suyundan hamile kalmak sorusunun yanıtı cinsel ilişkinin gerçekleştiği dönem ile de yakından ilgilidir. Şayet kadınların yumurtlama döneminde cinsel ilişki gerçekleşmişse bu durumda gebelik ihtimali çok daha yüksek olur. Yumurtlama döneminden en az 4 gün önce gerçekleşen korunmasız cinsel ilişkide ise hamilelik ihtimalinin biraz daha düştüğünü söyleyebiliriz.

Sonuç olarak her kadında zevk suyundan hamile kalınır mı ya da hamile kalma olasılığı yüzde kaçtır gibi sorulara verilebilecek yanıt aynı olmaz. Yumurtanın döllenmeye ne kadar hazır olduğundan sperm hücrelerinin hareketlerine kadar onlarca farklı faktör bu sorunun yanıtında etkili oluyor. Ancak genel olarak bu şekilde hamile kalınmasının sık yaşandığını da belirtmek gerekiyor.

Yumurtlama Döneminde Zevk Suyu İle Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama döneminde zevk suyundan hamile kalmak sorusunun yanıtı aynıdır ve “olasılık mevcut” şeklindedir. Hatta yumurtlama döneminde korunmasız ilişki durumunda hamile kalma olasılığını diğer dönemlere nazaran çok daha yüksek olduğunu da belirtebiliriz. Çünkü genel olarak kadınlarda gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir. Buna bağlı olarak da zevk suyuna karışmış olan sperm hücrelerinin yumurtayı dölleme olasılığı da daha güçlü olur.

Ayrıca zevk suyundan hamile kalmak gibi çeşitli stresler yaşamak yerine gebe kalmayı önleyen doğrum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesi çok daha doğru olur. Geri çekme yöntemi tıbben bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmiyor. Ancak halk arasında çok yaygın şekilde tercih edildiğini de bilmekteyiz. Bunun nedenlerine baktığımızda bir sağlık kuruluşuna gitmeyi gerektirmiyor olması, daha rahat uygulanabiliyor olması ve hormonlarda bir değişikliğe neden olmaması gibi unsurlar karşımıza çıkıyor.

Oysa gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu yöntemin geri çekme yöntemi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu yolla hamile kalan kadınların sayısı oldukça fazla ve böyle durumlarda kürtaj gibi cerrahi operasyonlar da giriyor. Oysa prezervatif ya da doğum kontrol hapı kullanımı gibi yöntemlerin daha akılcı bir seçenek olduğunun altını çizmek gerekiyor.

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:

Adet döneminde hamile kalınır mı
Erken adet görme nedenleri
Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur
Smear testi nedir? nasıl yapılır

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]