Kızlık zarı zedelenmesi: Toplumumuzda büyük önem taşıyan kızlık zarı, son derece ince ve hassas bir dokuya sahiptir. Bu nedenle kızlık zarı zedelenmesi sıklıkla yaşanan durumlardan biri oluyor. Ancak halk arasında kızlık zarının yırtılması ile zedelenmesinin sıklıkla birbirine karıştırıldığını gözlemliyoruz. Oysa bu iki durum aynı değildir. Dolayısıyla kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılmasının birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

Kızlık zarının zedelenme nedenlerine baktığımızda karşımıza pek çok farklı unsurun çıktığını görüyoruz. Vajinal temizliğin çok uzun süre yapılması ya da sert bir şekilde yapılması, mastürbasyon ya da sürtünme yollu cinsel ilişki gibi çeşitli unsurlar, kızlık zarı zedelenmesi sorununa yol açabiliyor. Bununla birlikte mantar enfeksiyonunun ağır bir şekilde geçirilmesinin de bu soruna yol açabileceğini belirtebiliriz. Benzer enfeksiyon durumlarında hafif, orta ya da şiddetli düzeyde kızlık zarı zedelenmesi oluşabiliyor. Kaza ya da travma gibi nedenlerle de bu durum ortaya çıkabilir.

Kimi durumlarda vajinal temizliği yaparken kozmetik malzemelerin kullanılması ya da sabun gibi ürünlerin çok yoğun şekilde kullanılması da kızlık zarı zedelenmesi ile sonuçlanabiliyor. Aynı ürünün kullanımına devam edilmesi durumunda zedelenme çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Çünkü dokuda iyileşme başlayamaz ve dolayısıyla zedelenmenin boyutu da gün geçtikçe artar. Bu nedenle nedeni her ne olursa olsun, zedelenme şüphesi durumunda mutlaka jinekolojik muayene olmanızda fayda var.

Bununla birlikte kızlık zarı zedelenmesi durumunda cinsel ilişki yaşanmasında herhangi bir sakınca olup olmadığı da merak ediliyor. Kızlık zarının zedelenmiş olması durumunda cinsel ilişki yaşanmasında herhangi bir sakınca olmaz. Özellikle evlilik öncesinde böyle bir durum yaşandığında evliliğin ertelenmesi gibi düşünceler doğabiliyor. Ancak buna gerek olmayacaktır çünkü zedelenme meydana gelmiş olan kızlık zarında da cinsel ilişkiyle birlikte kanam yüksek olasılıkla meydana gelecektir.

Aynı zamanda kızlık zarında kanama olmamasının farklı nedenleri de olabiliyor. Genellikle akla ilk gelen kızlık zarı zedelenmesi olsa da farklı nedenlerle kanama meydana gelmeyebilir. Kızlık zarının kanaması kişinin bakire olup olmadığının bir göstergesi değildir. Toplumda kızlık zarının cinsel ilişkide kanaması bekaret göstergesi olarak değerlendirilmemelidir. Ayrıca yapılacak jinekolojik muayene ile kanama meydana gelmediğinde, kızlık zarının bütünlüğünün bozulup bozulmadığı anlaşılabilir. Muayene kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır.

Bilgin olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur

Kızlık zarında zedelenmenin nasıl olduğu, meydana gelme nedenine ve aynı zamanda kişinin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genellikle kızlık zarı zedelenmesi durumunda gözle görünmeyecek kadar küçük kabarcıklar oluşabilir. Bununla birlikte kızarıklık da mevcut tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Ancak zamanla dokularda iyileşme meydana gelir ve bu sayede kabarma azalmaya, kızarıklık görüntüsü de geçmeye başlar. Ancak enfeksiyon gelişmesinden kaynaklı olarak gerçekleşen bekaretzarı zedelenmesi durumunda enfeksiyon tedavisinin yapılmaması, zedelenmenin her geçen gün daha da şiddetlenmesi sonucunu doğurabilir.

Eğer kaşıntı, yanma ya da sızı gibi bir his mevcutsa kızlık zarı zedelenmesi şüphesi nedeniyle derhal bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmenizde fayda olacaktır. Kızlık zarında meydana gelen zedelenmenin nedeninin araştırılması ve enfeksiyon ya da mantar gibi bir durum tespit edilirse zaman kaybetmeden uygun tedaviye başlanması gerekiyor. mevcut tüm hastalıklarda olduğu gibi enfeksiyon ve mantar gibi hastalıklarda da erken tanı önemlidir ve hatta pek çok hastalığa göre erken teşhisin daha önemli olduğunu da belirtebiliriz.

Tıkla Öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı

Akılları en çok karıştıran konuların başında kızlık zarı zedelenmesi olmadan ya da kızlık zarı bozulmadan hamile kalmanın mümkün olup olmadığı geliyor. Kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınması mümkün olabilir. Öncelikle bazı kadınlarda kızlık zarının esnek bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu esnek yapı, cinsel ilişki sırasında kızlık zarının yırtılmasını yani bütünlüğünü kaybetmesini önleyebilir. Ancak spermin rahme ulaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi durumunda hamile kalınması mümkündür.

Bununla birlikte bekaret zarı zedelenmesi olmaması ya da hamile kalınması endişesi nedeniyle sürtünme yoluyla gerçekleştirilen cinsel ilişkide de kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Çünkü kızlık zarı, hamile kalmayı engelleyen bir katman değildir. Halk arasında böyle bir inanış mevcut olsa da bu bilgi gerçeği yansıtmaz. Dolayısıyla kızlık zarı bozulmadan gebelik tıbben mümkündür. Spermin yüzebilme özelliğine sahip bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hamilelik noktasında endişe edilen bir diğer durum da kızlık zarı zedelenmesi yaşayanların hamile kalmakta güçlük çekip çekmeyeceği oluyor. Ancak bu zedelenme hamile kalma olasılığınızda herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Az önce de değindiğimiz gibi kızlık zarının rahimdeki hamile kalma fonksiyonları ile bir ilgisi ya da belirleyiciliği yoktur. Dolayısıyla kızlık zarının zedelenmesi ya da esnekliği nedeniyle cinsel ilişkide bütünlüğünün bozulmamış olması, hamile kalmanızı engellemez.

Şimdi Öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/erken-adet-gorme-nedenleri/

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Zedelenen kızlık zarı kanar mı

Çeşitli nedenlerle meydana gelebilen kızlık zarı zedelenmesi durumunda en çok endişe duyulan konu, cinsel ilişkide kızlık zarının kanayıp kanamayacağı oluyor. Çünkü toplumumuzda kızlık zarının kanaması, bekaretin kanıtı olarak görülüyor. Oysa kızlık zarı kadınlarda çok farklı dokularda olabiliyor. Örneğin esnek kızlık zarı, yaygın görülen bir durumdur ve dokunun esnekliği nedeniyle kızlık zarında kanama olmayabilir.

Elbette bekaretzarı zedelenmesi durumunda çok yüksek olasılıkla kanama olacaktır. Çünkü zedelenme, dokudaki bir tahriş olarak değerlendirilebilir. Dokuda iyileşme meydana geldiğinde cinsel ilişkide kızlık zarının kanaması ihtimali son derece yüksektir. Yine de bu konuda net bir söylemde bulunmak doğru olmaz. Ancak genel olarak kızlık zarı zedelenmesi kanamaya engel bir durum değildir.

Bilgin olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-dikimi-fiyatlari/

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?


Daha önce de değindiğimiz gibi kızlık zarının yapısı her kadında farklı olabilir. Buna bağlı olarak kızlık zarı zedelenmesi durumunda iyileşme süreci değişkenlik gösterebiliyor. Bununla birlikte zarın kanama şekli ve süresi de değişkenlik gösterebilir. Kızlık zarının kanaması sadece lekelenme şeklinde olabildiği gibi daha fazla oranda da kanama meydana gelebiliyor. Kızlık zarında damarlanma oranı fazladır. Bundan kaynaklı olarak kanama da yırtılmasının hemen ardından meydana gelebilir.

Bazı kişilerde kızlık zarı kanaması yarım saat gibi bir süre boyunca devam ederken bazı kişilerde dakikalar içerisinde kanama durabilir. Bunun nedeni her bireyde kanın pıhtılaşma süresinin farklı olmasıdır. Ancak burada önemli olan kritik unsur kanamanın süresidir. Şayet 45 dakika geçmiş olmasına karşın kanama halen devam ediyorsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çünkü kızlık zarı zedelenmesi konusunda da değindiğimiz gibi bu zar ince bir yapıya sahiptir. Kanamanın 45 dakikadan daha uzun sürmesi, akıllara vajina içerisindeki dokularda yırtılma olabileceği şüphesini getirir.

Özellikle kadın henüz hazır olmadan cinsel ilişkinin başlaması ve aceleci davranılması gibi unsurlar coit yırtığı adı verilen bir komplikasyonun gerçekleşmesine neden olabilir. Bu hasar,  bekaret zarı zedelenmesi gibi kendiliğinden iyileşebilen bir durum değildir ve mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Bu müdahale yırtığın durumuna bağlı olarak dikiş atılmasını da gerektirebilir. Yapılacak jinekolojik muayene sonrasında coit yırtığına nasıl müdahale edileceğine doktor tarafından karar verilir. Önemli olan kanamanın durmaması durumunda zaman kaybetmemek ve derhal sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Tıkla öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/smear-testi-nedir-nasil-yapilir/

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.self.com/story/the-hymen-what-people-get-wrong

 

Kızlık zarı problemleriniz ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]