Geri çekilme yöntemi cinsel ilişki esnasında ejekulasyon sırasında erkeğin penisi vajinadan çıkarması şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Her ne kadar toplumda doğal bir korunma yöntemi olarak değerlendirilse de geri çekme yönteminin bir doğum kontrol yöntemi olmadığını belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda cinsel ilişkiye ara verilmesini gerektirebiliyor ve erkeğin ejekulasyon kontrolüne bağlı olarak cinsel ilişkiye tam olarak odaklanmasının da önüne geçebiliyor. Sadece gebelik riskine bağlı olarak değil, cinsel yaşam konforu bakımından da yöntemin ideal bir seçenek olmadığını belirtebiliriz.

Buna karşın sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde, mevcut tüm doğum kontrol yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem  geri çekilme yöntemidir. Yapılan araştırmalara bakıldığında ülkelerde gelişmişlik düzeyi azaldıkça bu yöntemin tercih edilme oranının yükseldiği açıkça göze çarpıyor.

Dışarı boşalma yöntemi hormon içermiyor olması, herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeyi gerektirmemesi, istendiğinde hemen bırakılabilmesi ya da yan etkisinin olmaması gibi nedenlerle halk arasında diğer korunma yöntemlerine nazaran daha cazip bulunan bir metot oluyor. Fakat yapılan bazı akademik çalışmalar, istemediği halde hamile kalan kadınların % 38’inin bu yöntemi uyguladığını ortaya koyuyor. Bu ve benzeri çalışmalar bile yöntemin başarısızlığını net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Kürtaj fiyatları ne kadardır? detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları ne kadar

Geri Çekilme Yöntemi İle Hamile Kalınır mı?

Geri çekilme yöntemi ile hamile kalınır mı

Gebelik ile sonuçlanma ihtimali en yüksek olan yöntem geri çekilme yöntemi oluyor. Bu yöntem ile hamile kalınması gayet olası bir durumdur. Halk arasında sperm hücrelerinin sadece menide bulunduğu düşünülür. Oysa erkeklerde gerçek boşalma öncesi tek tük spermlerin erkeğin penisinden çıktığı ve geri çekme yöntemindeki asıl başarısızlığa neden olan durumun bu olduğu bilinmektedir. Tam ejekulasyon esnasında penis vajinadan başarılı bir şekilde çıkarılmış olsa da sperm hücrelerinin söz konusu sıvı nedeniyle rahme ulaşması engellenemiyor ve rahimdeki yumurtanın döllenmeye uygun olması halinde cinsel ilişki gebelik ile sonuçlanıyor.

Bu noktada geri çekilme yöntemi ile ilgili akıllara gelen konu kadının yumurtlama döneminde olup olmadığıdır. Çiftler bir tarih hesaplaması yaparak gebelik ihtimalinin en düşük olduğu tarihlerde korunmasız cinsel ilişkiye girebiliyor ve önlem amaçlı olarak da bu yöntemi uygulayabiliyor. Ancak burada çiftlerin gözünden kaçan çok önemli birkaç unsur bulunuyor. Bunların ilki sperm hücrelerinin 3 gün boyunca vajinada aktif kalabildiği ve cinsel ilişkiden 3 gün sonra da döllenmenin olabileceği ayrıca yumurtlama döneminden 2 gün sonraya kadar yumurta hücresinin karın boşluğunda döllenmeye hazır olduğu bilinmektedir.

İkici unsur ise yumurtanın döllenmeye uygun bir büyüklüğe erişmesinin her daim aynı sürede gerçekleşmeyebileceğidir. Stres ve benzeri unsurlar bile yumurtanın büyüme hızında değişime sebebiyet verebiliyorken tarih hesaplaması yaparak gebelik ihtimalinin en düşük olduğu zamanları tespit etmek beyhude bir çabadan öteye gitmeyebilir.

Bu durumda da çiftler tarafından yapılan hesaplamalarda mümkün değilmiş gibi görünse de geri çekilme yöntemi beraberinde gebeliği getirebilir. Sonuç olarak sadece 1 miligram meni içerisinde yüz milyona dolaylarında sperm hücresi bulunduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Erkeklerin çoğu zaman vajina içerisine boşalmadığını düşünmesine karşın küçük bir damla hamileliğe neden olabiliyor ve durumu sıklıkla gözlemliyoruz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılır? aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Geri Çekilme Yönteminde Nereye Boşalınır?

Geri çekilme yönteminde nereye boşalınır

Bu yöntem ile yeni tanışanlar en konforlu şekilde geri çekilme yöntemi nasıl uygulanıyor gibi konularda da araştırma yapabiliyor. Bu yöntemde önemli olan, spermin vajina içerisine gitmesini önlemektir. Ancak sperm hücrelerinin şaşırtacak derecede dayanıklı olduklarını ve rahim içerisinde koşulların uygun olması durumunda 3 gün yaşayabildiklerini unutmamak gerekiyor. Cinsel ilişkide vajina ağzına çok yakın bir yere boşalmak bile gebelik ile sonuçlanabiliyor. Zira kadının bekareti nedeniyle sürtünme ile yaşanan cinsel ilişkilerde kadının vajina bölgesine boşalma gebelik ile sonuçlanabiliyor. Yani kadın bakire olmasına karşın hamile kalabiliyor. Sonuç olarak önemli olan geri çekilme yöntemi ile nereye boşalmak gerektiği değil, bu yöntemin hiçbir şekilde tercih edilmemesidir.

Geri Çekilme Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

Şayet planlı hamilelik gibi bir durum söz konusu değilse geri çekilme yöntemi hiç kimse için uygun bir yöntem değildir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının bu yöntemi hiçbir çifte önermediğini belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda tıpta bu bir korunma yöntemi olarak değerlendirilmez. Maalesef yapılan pek çok uyarıya karşın çiftler ısrarla bu yöntemi kullanmaya devam edebiliyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda belirli bir bilince ulaşan çiftler geri çekilme yöntemi dışında farklı yöntemlere yöneliyor. Bunun yanı sıra daha önce bu yöntem uygulanmasına karşın gebelik oluştuğunda da çiftler dışarı boşalmanın doğru bir korunma yöntemi olmadığını bizzat deneyimlemiş oluyor ve farklı yöntemleri araştırmaya başlıyor. Oysa mutlaka böyle bir deneyim yaşanmasına gerek yok. Şayet gebelik planlaması yoksa en baştan önlem almak ve gerçek korunma yöntemlerine yönelmek çok daha akılcı bir seçenektir.

Erkeğin zevk suyundan hamilelik mümkün mü? en çok sorulardan bir tanesine açıklık getirdik. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Zevk suyundan hamile kalınır mı

Dışarı Boşalma Zararlı mıdır?

Dışarı boşalma zararlı mı

Öncelikle bu soruyu iki farklı çerçevede ele almak gerekiyor. Tıbbi açıdan geri çekilme yöntemi vücuda herhangi bir zarar vermez ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi gebelikten korunma noktasında kesinlikle başarılı bir yöntem değildir. Bu durumda istenmeyen gebelik oluşabilir ve beraberine çiftler için kürtaj işlemi zorunlu hale gelebilir.

Özellikle kadınlar için kürtaj, fiziki olduğu kadar psikolojik açıdan da dikkate alınması gereken bir işlemdir. Suçluluk, pişmanlık gibi olumsuz hissiyatlar oluşabiliyor ve tüm bu süreci yaşamak çiftler için yıpratıcı olabiliyor. Dolayısıyla geri çekilme yöntemi aslında pek çok farklı sorunun ve yıpratıcı olabilen bazı süreçlerin de kapılarını aralıyor.

Dışarı boşalmanın zararı konusu cinsel yolla bulaşan hastalıklar noktasında da ele alınmalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sayısı son derece fazla ve geri çekilme yöntemi bu hastalıklardan korunmanızı sağlamaz. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanımı gibi daha etkili korunma yöntemlerini tercih etmeniz gerekiyor. Bu hastalıklar arasında zamanında tedaviye başlanamaması nedeniyle ölümle sonuçlanabilenler de mevcut. Dolayısıyla geri çekilme yöntemi söz konusu hastalıklar açısından düşünüldüğünde zararlı bir yöntem kanısına varabiliriz.

Kızlık zarının bozulma belirtileri nelerdir? ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemize aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kızlık zarının bozulma belirtileri

Dışarı Boşalma Yöntemi Başarılı Bir Yöntem midir?

Kesinlikle dışarı boşalma yöntemi başarısından söz edilemez ve aksine son derece riskli bir yöntem olduğunun altını çizmek gerekiyor. Türkiye’de ve dünyada istenmeyen gebeliklerin çok büyük bir bölümünün bu yöntemin tercih edilmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu konuda erkeklerin tecrübeli olması, yöntemin gebelikten korunma noktasında bir başarı sağlayacağı anlamına gelmiyor.

Zira çiftler yıllar boyunca bu yöntem ile gebeliklerden korunmuş olabilir ancak yine de yıllar sonra bile geri çekilme yöntemi her uygulandığında gebelik riski de göze alınmış olur. Bu yöntem pek çok farklı riski de beraberinde getirdiği için çiftlerin gerçek korunma yöntemlerini tercih etmesi gerekiyor. Prezervatif kullanımı korunma yöntemlerinde tek seçenek değildir.

Günümüzde son derece başarılı olan çok sayıda modern doğum kontrol yöntemleri bulunuyor. Bunların tamamının hormon içerikli yöntemler olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Çiftler kondom kullanımına sıcak bakmıyorsa bile geri çekilme yöntemi dışında daha farklı korunma yöntemlerini tercih edebilir. Bu yöntemlere doğum kontrol hapları, spiraller ya da aylık iğneler örnek gösterilebilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek size uygun olan doğum kontrol yöntemine dair bilgi ve öneri alabilirsiniz.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/withdrawal-method/about/pac-20395283

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]