Kürtaj için en uygun hafta: Bildiğiniz gibi gebelik her daim planlı bir şekilde gerçekleşmiyor. Korunmasız cinsel ilişki yaşanması durumunda adet döneminin gecikmesi, kadınlarda gebelik şüphesini doğuruyor. İdrar ya da kan numunesi ile yapılan gebelik testinin sonucunun pozitif çıkması ise istenmeyen gebeliklerde kadınların bir an önce kürtaj olmak istemesini de beraberinde getirebiliyor. Ancak kürtaj için en uygun hafta olarak değerlendirilebilecek gebelik süresini beklemek gerekiyor.

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülebiliyor olması lazım ve bu da kürtaj için en uygun zaman olarak gebeliğin en az 6. haftasının beklenmesi gerektiği anlamına gelir. Tıbbi anlamda bu süreden daha önce yapılan kürtaj işleminde pek çok farklı sıkıntı yaşanabilir.

Gebeliğin sonlandırılması konusunda sabırsızlanan ve bir an önce kürtajın gerçekleştirilmesini isteyen kadınlar, düzenli olarak doktor kontrolüne gidebilir ve gebelik kesesinin görüldüğü dönemde uygun olan bir gün için kürtaj randevusu alabilir. Fakat kürtaj için en uygun hafta doktor tarafından yapılan muayene sonrasında belirlenmelidir.

Kürtaj Olacaklar Bunlara Dikkat Etsin

Kürtaj olacaklar bunlara dikkat etsin

Ülkemizde kürtaj işlemi yasal olarak çeşitli düzenlemelere tabidir. İlgili yasalar, kürtaj işleminin gebeliğin 10. haftasından sonra yapılamayacağını belirtiyor. Bu nedenle tıbbi olarak kürtaj ilerleyen dönemlerde de yapılabiliyor olsa da kürtaj için en uygun hafta belirlenirken yasal gebelik süresini aşmamaya özen göstermek gerekiyor.

Yasalar kapsamında kürtaj için en uygun zaman belirlenirken, gerekli izinlerin kürtaj randevusundan önce alınmış olması da önemlidir. 18 yaşın üzerinde olan bekar kadınların beyanı yasalar çerçevesinde kürtajın yapılabilmesi için yeterli oluyor. 18 yaşından büyük ve evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşinin de onay vermesi gerekiyor.

18 yaşın altına olan kadınlar sadece ebeveynleri onay verdiğinde kürtaj olabilir. Evli olması, eşinin onay vermesi durumunda da ebeveyn izni istenir. 15 yaşın altında olan kadınlar için kürtaj işlemi adli mercilerce değerlendirilmesi gereken bir durumdur çünkü taciz davası söz konusu olur.

Gebelik süresi hamile olunduğunun öğrenildiği ya da gebelik testinin yapıldığı gün dikkate alınarak hesaplanmaz. Dolayısıyla kürtaj için en uygun hafta noktasında kararın doktor tarafından verilmesinde fayda olacaktır. Adet döngüsü, gebelik kesesinin büyüklüğü gibi ultrason tetkiklerinin sonuçları dikkate alınarak gebelik süresi belirlenir. Bu konuda dikkatli olmalı ve gelişigüzel hesaplamalar yapmamalısınız. Aksi halde kürtaj için en uygun zaman araştırması yaparken yasal kürtaj süresini geçirebilirsiniz.

Her kadında gebeliğin meydana gelmesi ile birlikte oluşmaya başlayan gebelik kesesinin büyüme hızı birebir aynı olmayabilir. Dolayısıyla kürtaj için en uygun zaman gebeliğin 6. haftası ila 10. haftası arasındaki dönem olsa da kürtaj günü belirlenmeden önce doktor muayenesi şarttır.

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj için en uygun hafta içerisinde bu işlemin yapılmış olması, komplikasyon riskini ortadan kaldırmaz. Her cerrahi işlem gibi kürtajda da bazı riskler mevcuttur. Bu nedenle kürtaj için tam donanımlı bir sağlık kuruluşunun tercih edilmesi ve bu cerrahi müdahalenin deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşır.

Kürtaj En Geç Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Kürtaj en geç kaç haftaya kadar yapılır

Kürtajın en geç kaçıncı haftaya kadar yapılabileceği sorusunu yasal düzenlemelerle getirilen sınırlamalar kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Ülkemizde uygulanan kanunlar kapsamında kürtaj işlemi gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Ancak bazı elzem durumlarda kürtaj ilerleyen dönemlerde de yasal olarak yapılabiliyor.

Dolayısıyla böyle bir durumda kürtaj için en uygun hafta konusu önemini kaybediyor. Tıbbi açıdan kürtaj işlemi gerekli görülmesi ya da zorunlu olması halinde, gebeliğin 6. haftasından itibaren herhangi bir dönemde yapılabilir. Fakat yasaların sadece 10. haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaja izin verdiğinin altını çizmek gerekiyor. Yasalara uygun olarak kürtaj için en uygun zaman ya da ideal günün belirlenmesine dikkat edilmelidir.

4. Haftada Kürtaj Yapılır mı?

Bu sorunun yanıtını arayan kadınlar için kürtaj için en uygun hafta konusu daha fazla önem kazanıyor. Hamile olduğunu öğrendiği gün kürtaj için başvuruda bulunan çok sayıda kişi olduğunu gözlemliyoruz. Kürtajın vakumlu aspirasyon tekniği ile gerçekleştirilebilmesi için rahim içerisinde hem embriyonun hem de içerisinde embriyonun bulunduğu gebelik kesesinin tam olarak yerleşmesi gerekiyor.

Gebeliğin 4. haftasında ise gebelik kesesi henüz tam olarak oluşmamıştır. Bu nedenle kürtaj işlemi bu haftada yapılamaz. Yapılsa dahi gebelik devam edebilir ve özellikle bu nokta göz önünde bulundurulmalı, kürtaj için en uygun hafta beklenmelidir. Hamilelik durumunda gebelik kesesi rahimde 6. haftada oluşur. Kürtajdan önce ultrasonografi ile muayene yapılmasının nedeni de gebelik kesesinin kontrolüdür. Yani kürtaj için kesinlikle 6. haftayı beklemek gerekiyor.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yasaldır?

Kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır

Yasal düzenlemeler kapsamında kürtaj işlemi gebeliğin 10. haftasından sonra yapılamıyor. Yasal süreyi aşmamak kaydıyla kürtaj için en uygun hafta içerisinde gebeliğin sonlandırılması gerekiyor. Gebeliğin 10. haftasının ardından kürtaj işleminin yapılabilmesi için aşırı kanama gibi anne adayının hayatını riske sokan bir durumun mevcudiyeti gerekiyor.

Bunun yanı sıra Down Sendromu gibi bebeğin hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesinin sıkıntılı olduğu durumlarda yasal olarak kürtaj işlemine izin verilir. Ancak hekim heyetinden az 3 doktor tarafından bebeğin sağlık durumuyla ilgili onay verilmiş olması gerekiyor.

Elbette kürtaj işlemi yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmesi gereken bir cerrahi müdahaledir. Ancak kürtaj için en uygun zaman olarak ideal gün planlaması yaparken, gebeliğin 6. haftasından önce kürtajın sakıncalı olduğu bilgisini de göz önünde bulundurmalısınız. Bazen gebelik kesesinin tam olarak oluşması 6. Haftanın sonlarına doğru de gerçekleşebilir. Mutlaka doktor kontrolü ve ultrason görüntülemesinden sonra kürtaj için ideal gün planlaması yapılmalıdır.

Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kürtaj için en uygun hafta ve süre

Kürtaj işleminin hangi teknik ile gerçekleştirildiğine bağlı olarak, süresi de değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte gebeliğin kaçıncı haftasında kürtaj işleminin yapıldığı da kürtaj süresinde belirleyici bir unsur oluyor. Bildiğiniz gibi kürtaj için en uygun hafta 6. hafta ila 10. hafta arasıdır. Kürtaj için ülkemizde ve dünya genelinde en çok tercih edilen yöntem de vakumlu aspirasyon metodudur.

Şayet hastanın sağlık durumunda vakumlu aspirasyon tekniğinin uygulanmasında herhangi bir sakınca yoksa ve kürtaj için en uygun zaman olan 6. ila 10. Hafta arasında işlem yapılacaksa, kürtaj işlemi 5 ila 10 dakika arasında tamamlanır. Ancak 10. Haftadan sonra gerçekleştirilmesi gereken bir kürtaj işlemi söz konusu olduğunda daha farklı tekniklerin uygulanması gerekir. Dolayısıyla bu durumda kürtaj süresi de uzayacaktır.

6 Haftalık Kürtaj Yapılır mı?

Elbette 6 haftalık gebeliklerde kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi kürtaj öncesinde mutlaka ultrason ile muayene yapılması gerekiyor. Her ne kadar 6 haftalık gebelikler kürtaj için en uygun hafta olarak düşünülse de ender durumlarda 6. haftanın başında gebelik kesesi henüz oluşmamış ve kürtaj için ideal büyüklüğe erişmemiş olabilir.

Bununla birlikte gebelik süresinin yanlış hesaplanmış olması riski de göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak doktor tarafından yapılan muayene, ultrason görüntülemesi ve gebelik hesaplaması süresinin sonunda 6 haftalık gebelik için kürtajın uygun olup olmayacağı belirlenebilir. Genel olarak bu gebelik süresi, kürtaj için en uygun zaman aralığı olan 6. hafta ve 10. hafta arasında bulunsa da kararın kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından verilmesi daha doğru olacaktır.

 

Konu ile alakalı ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz

Kürtaj nedir? nerede yapılır?
Kürtaj fiyatları ne kadardır?
Kürtaj sonrası cinsel ilişki
Kürtaj sonrası kanama

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/types-of-abortion

 

Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]