Glutatyon faydaları saymakla bitmeyen ve son derece güçlü olan bir antioksidandır. Bazı bitkilerde, hayvanlarda, mantar türlerinde ve bakterilerde bulunan bu madde vücudun hastalıklardan korunması için ihtiyaç duyulan en önemli moleküllerden biridir. İnsan vücudunda da salgılanan bu maddenin yaklaşık olarak % 10’u oksitlenmiş halde olur. Geri kalan % 90’lık bölümü ise aktif bir şekilde kan dolaşımı yardımı ile vücuda salınır.

Aktif glutatyon kısaca GSH olarak da adlandırılıyor. Bu moleküler maddenin % 70’in altına düşmesi ise bağışıklık sisteminin etkinliğini kaybetmeye başlaması anlamına gelir.  20 yaşından sonra her 10 yılda bir vücutta bu maddenin üretiminin % 10 seviyesinde azaldığı biliniyor. Vücutta bu maddenin azalmasına ise pek çok farklı faktör neden olabiliyor. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücutta toksinlerin birikmesi
 • Yaşın ilerlemesi
 • Stres
 • Aşırı spor aktiviteleri
 • Tek yönlü ya da sağlıksız beslenme
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Bazı kronik rahatsızlıklar
 • UV radyasyonu
 • Röntgen ışınları
 • Elektromanyetik frekans yayan cihazlar (telefon, telsiz vs.)

Bu madde C ve E vitaminiyle birlikte katalaz ve peroksidaz gibi antioksidanlarla kombine şekilde çalışıyor. Alfa lipoik asit, koenzim Q10, selenyum ve magnezyumla da takım halinde çalışan ve etkisini gösteren bir moleküldür. Vücutta enerji üreten sistem mitokondriler oluyor ve mitokondriler çalışabilmek için de glutatyona gereksinim duyuyor. Dolayısıyla vücudun sağlıklı kalabilmesi, hastalıklardan korunması için mutlaka bu maddenin vücutta ideal seviyede bulunması gerekiyor.

Glutatyon İğnesi Nedir?

Glutatyon iğnesi

Öncelikle glutatyon maddesinin 3 önemli aminoasitten oluştuğunu belirtmek gerekiyor. Bunlar;

 • Glisin
 • Sistein
 • Glutamat

Bu madde elma, brokoli, kuşkonmaz, sarımsak, ıspanak ve greyfurtta bulunuyor. Ancak bu meyve ve sebzelerin zirai ilaçlar kullanılmadan, organik olarak üretilmiş olması gerekiyor. Günümüz koşullarında özellikle kent hayatında organik gıdalara ulaşmak her daim mümkün olmadığından devreye glutatyon takviyesi giriyor. Bu maddenin takviye olarak vücuda serum ya da enjeksiyon yöntemi ile iletilebiliyor. Özellikle kısırlık tedavisinde kullanılan iğne, infertilite durumunda yardımcı tedavi yöntemi olarak da tercih edilebiliyor.

Kısırlık tedavisinde tercih edilen glutatyon iğnesi sadece doğal yolla gebelik oluşması için vücudun hazırlanmasında değil, gebelik sürecinde de vücuda fayda sağlamaya devam ediyor. Örneğin hücre bölünmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için bu maddenin vücutta belirli bir düzeyde olması gerekiyor. Dolayısıyla gebelikte anne adayı ya da bebeğin sağlığı ile ilgili karşılaşılabilecek problemlerin önlenmesinde de söz konusu maddenin önemi yadsınamaz.

Glutatyon Ne İşe Yarar?

Glutatyon ne işe yarar

Bilindiği gibi kadınlarda yaş ilerledikçe doğurganlık da azalıyor. Bunun nedeni bir yandan yumurta rezervinin azalması ve diğer yandan da yumurtalıkların yaşlanmasıdır. Yumurta hücresi sayısı belirli bir yaşa kadar milyonlarla ifade edilirken belirli bir yaşa gelindiğinde bu sayı 300 bin seviyelerine düşer. Kadınların 35 yaşına gelmesi durumunda yumurtalık yaşlanması hızlanır ve yumurtalık rezervleri de daha hızlı azalmaya başlar. Nihayetinde menopoz döneminde artık yumurta hücreleri tamamen tükenmiş olur. Bu noktada glutatyon anti aging etkisi ile fayda sağlıyor.

Vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatan glutatyon adlı madde çevresel faktörlerin vücuda verdiği zararları da minimum seviyeye çekebiliyor. Kadınlarda sadece 35 yaş sonrasında değil, daha genç yaşlarda da bu maddenin doğurganlık üzerinde son derece olumlu katkıları oluyor. Örneğin yumurta kalitesinin bozulmasına neden olan toksinler, stres gibi faktörlerin etkilerini azaltabiliyor.

Aynı zamanda yumurta gençleştirme amacıyla da vücudun glutatyon takviyesine gereksinimi olabiliyor. Çeşitli çalışmalarda bu maddenin kısırlık tedavisinde olumlu etkilerinin olduğu gözlemlendi. Zira halen konuya dair geniş kapsamlı çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Vücudun yenilenme sürecini başlatan ve rahim de dahil olmak üzere tüm iç organların toksinlerden temizlenmesine yardımcı olan bu madde, üreme sistemlerinin en önemli yardımcılarından biri olarak değerlendiriliyor.

Glutatyonun Faydaları Nelerdir?

Glutatyon faydaları

Elbette glutatyon sadece anti aging etkisi ile önemli olan bir madde değil. Yumurtalık gençleştirme, yumurta rezervlerinin azalmasını yavaşlatma gibi önemli etkilerinin yanı sıra vücudun farklı sistemlerinde ve dokularında da pek çok faydada bulunuyor. Özellikle tam bir serbest radikal avcısı olması tüm yararları arasında en önemli olanlardan biridir. Vücudu kansere karşı koruyor. Çünkü serbest radikallerin elektron ihtiyacını karşılıyor ve bu sayede serbest radikallerin dokulara verdiği zararı da engellemiş oluyor.

Vücudun toksinlerden arınmasını sağlıyor olması da yine önem taşıyan faydalarından biridir. Adeta bir detoks uzmanı gibi vücudun toksin temizliği yapmasına yardımcı oluyor. Vücudun toksinlerden arınmasında en önemli organ karaciğerdir ve glutatyon da karaciğerin FAZ 2 detoks sürecine yardımcı oluyor. Bu sayede anti aging etkisi de güçleniyor. Vücutta biriken ağır metalleri temizliyor. Böylelikle oluşabilecek onlarca farklı hastalığın önüne geçiyor.

Tütün ürünlerinin çok ciddi bir serbest radikal üretici olduğunu unutmamak lazım. Bu noktada da devreye glutatyonun girdiğini ve tütün ürünlerinin ürettiği serbest radikalleri de tok ettiğini belirtebiliriz. Bu madde kas sisteminin de en önemli yardımcılarından biri oluyor. Zira glutatyon iğnesinin ardından kadınların kendilerini çok daha zinde hissetmeleri de bundan kaynaklanıyor. Vücuda takviye olarak bu maddenin salınımı sonrasında hastaların çok büyük bir bölümü daha enerjik olduklarını, sabahları daha dinç kalktıklarını ve gün içerisinde de çok daha fazla dinamik olabildiklerini dile getiriyor. İşte tüm bunların mimarı glutatyondur.

Glutatyon Eksikliği Sonucu Ne Olur?

Aslında insan vücudu doğal süreçte glutatyon üretimi yapıyor. Ancak yaşın ilerlemesi ile beraber üretim de azalıyor ve bununla birlikte çevre kirliliği ya da vücudu etkisi altına alan toksinler de üretimin azalmasına sebebiyet verebiliyor. Bu durumda vücudun serbest radikallere karşı direnci de azalıyor. Dolayısıyla serbest radikallerin vücudu tahrip etmeye başlıyor. Örneğin bu maddenin serbest radikalleri toplaması sayesinde karaciğer kendini yenileyebiliyor. Ancak serbest radikaller toplanmadığında karaciğer de yenilenme süreci zayıflıyor ya da duruyor.

Sonuç olarak glutatyon eksikliği vücudun pek çok farklı sistemi üzerinde olumsuz etkilerde bulunuyor. Bu maddenin eksikliğinin kısırlığa da neden olabildiğini unutmamak gerekiyor. Daha önce yapılan pek çok araştırma, glutatyonun sperm hücrelerinin hareketliliğine olumlu katkılarda bulunduğu anlaşıldı. Vücutta eksik olması durumunda da sperm hücrelerinin hareketliliği azalabiliyor ve çiftler çocuk sahibi olamıyor.

Kısırlığa Etkisi Nedir?

Vücutta serbest radikaller, pro-oksidanlar ve antioksidanlar arasında fizyolojik bir denge vardır. Bu denge vücudun tamamını etkiler ve dolayısıyla kadınlarda üreme sistemi de bu dengeden etkilenir. Antioksidanların azalması vücutta oksidatif bir stres gelişmesine neden olur ve bu fizyolojik stres de patolojik etkiler ile kendini gösterir. Söz konusu fizyolojik dengede glutatyon büyük önem taşıyor. Çünkü bu moleküler maddenin antioksidan etkisi yumurtalık hücrelerinin söz ettiğimiz oksidatif stresin olumsuz etkilerinden koruyor.

Vücudun tüm hücrelerinden üretilen glutatyon aynı zamanda kan dolaşımına da salınıyor. Pro-pksidanlara bağlanıyor ve bu sayede ortaya çıkabilecek hasarları da engellemiş oluyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda sağlıklı bir hücre bölünmesi olmasını ve hücre çoğalmasını da destekliyor. Vücuda serum yoluyla ya da yavaş enjeksiyon yoluyla takviye yapılması, çeşitli faktörlere bağlı olarak azalan glutatyonun istenen seviyeye çekilmesini sağlayabiliyor.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Adet döneminde hamile kalınır mı

Erken adet görme nedenleri

Smear testi nasıl yapılır

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323936.php

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]