Kızlık zarının bozulma belirtileri genç kızların üzerinde sıklıkla durduğu konulardan biridir. Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm içerisinde yer alan bir dokudur. Her ne kadar “zar” şeklinde anılıyor olsa da hymen, bir zar değil doku parçasıdır. Bu dokunun orta bölümünde bir delik olur ve bu delik vajinal sıvıların, adet kanının vücuttan dışarı atılabilmesini sağlar. Ender durumlarda hymen dokusunda delik olmaz ve bu durumda ilk adet kanaması döneminde yaşanan ağrı hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurmasına neden olur ve cerrahi müdahale ile kanın dışarı akması sağlanır.

Genellikle kızlık zarının bozulma belirtileri bu konuda şüphesi olan kişilerin araştırdığı bir konudur. Kızlık zarının bozulması ise zedelenmesinin birbirinden farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Kızlık zarının bozulması bu dokunun bütünlüğünü kaybetmesidir. Bütünlüğünü kaybeden kızlık zarı dokusu, geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi ile yeniden bir araya getirilebiliyor. Kızlık zarı dikimi işleminin ardından cinsel ilişkide kanama olması beklenir.

Genel olarak yaygın şekilde görülen bekaretin bozulma nedenleri şöyledir:

  • Birkaç damla ya da lekelenme şeklinde kanama
  • Kasıklarda hafif ağrı olması
  • Yanma ya da batma hissi

Kan erkeğin penisinde görülebileceği gibi, cinsel ilişkinin yaşandığı gecenin sabahında kadının iç çamaşırında da görülebilir. Ağrı belirtisi ise her kadında ortaya çıkmayabilir. Keza yanma ve batma hissi de kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir belirtidir.

Bilgin olsun
https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı nasıl yırtılır

Öncelikle kızlık zarının bozulma belirtileri konusu kadar kızlık zarının nasıl yırtıldığının da bilinmesi gerekiyor. Çünkü halk arasında bu zarın sadece cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girmesi ile yırtılabileceği düşünülür. Elbette bu düşünce doğrudur ancak hymen dokusu farklı nedenlere de yırtılabilir ve bu konuda da toplumda bilgi sahibi olunmasına fayda vardır. Dolayısıyla cinsel ilişki dışında da hymen dokusunun bütünlüğünü kaybetmesi halinde kızlık zarının bozulma belirtileri ortaya çıkacaktır. Kızlık zarının yırtılabileceğine şu örnekleri verebiliriz:

  • Vajinayı aşırı düzeyde kaşıma
  • Tampon ya da vibratör kullanma
  • Vajinal temizlik esnasında vajinanın aşırı zorlanması
  • Mastürbasyon esnasında vajinaya bir cisim girmesi
  • Bazı jimnastik hareketleri
  • Vajinaya darbe alınması

Yukarıda sıraladığımız nedenlerle hymen dokusu yırtıldığında kızlık zarının bozulma belirtileri arasında yer alan kanama gerçekleşir. Kanamanın nedeni ilk cinsel ilişkinin yaşanması değil, kızlık zarının yırtılmasıdır. Haliyle farklı nedenlerle bu doku bütünlüğünü kaybettiğinde de kanama olur ve bu durum son derece normaldir.

Bilgin olsun
https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-zedelenmesi-ve-kanamasi-nasil-olur/

Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Sürtünme ile kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi pek rastlanan bir durum değildir. Bu nedenle kızlık zarının bozulma belirtileri ortaya çıkmaz. Sürtünme ile kızlık zarının sadece zedelenmesi mümkün olabilir ki bunun için de hymen dokusunun olması gereken yerde değil, vajina ağzına çok daha yakın bir yerde konumlanmış olması gerekiyor. Keza dokunun vajina girişine çok yakın olması oldukça ender yaşanan bir durumdur.

Bu sorunun yanıtının merak edilmesinin nedeni genellikle sürtünme sonrasında lekelenme şeklinde bir kan görülebiliyor olmasıdır. Dolayısıyla akıllara kızlık zarının bozulma belirtileri arasında yer alan kanama gelir. Ancak lekelenme şeklinde görülen bu kanın nedeni genellikle cildin sürtünmeye bağlı olarak tahriş olmasıdır. Kanın hymen dokusundan değil, vajina ağzı dokularından geliyor olma ihtimali yüksektir.

Kızlık Zarının Zarar Görmesi Ne Şekilde Olur?

Hymen dokusunda kimi zaman zedelenme de meydana gelebiliyor. Zedelenme durumunda da kızlık zarının bozulma belirtileri arasında yer alan hafif bir kanama olabilir. Bu kanama kızlık zarı kanaması değildir. Zedelenme durumunda hymen dokusunda çok küçük bir yırtık oluşabilir ancak doku bütünlüğünü halen koruyor olur. Genellikle vajinal temizlik ya da mastürbasyon nedeniyle hymen dokusu zarar görüyor ve zedeleniyor. Kimi zaman yaşanan bir kazaya bağlı olarak vajina bölgesine darbe alınması da zedelenmeye sebebiyet verebiliyor. Bu durumda bekaretin bozulma nedenleri listesinde bulunan kanama yaşanmaz. Ancak yine de zedelenme durumunda da zaman geçirmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesinde fayda olacaktır.

Mutlaka okumalısın
https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-dikimi-fiyatlari/

Kızlık Zarı Kanaması Ne Renktir?

Kızlık zarı kanaması ne renktir

Öncelikle nasıl ki kızlık zarının bozulma belirtileri her bireyde aynı değilse, kanamada kanın rengi de her kadında farklı olabilir. Örneğin hymen dokusunda damarlanmanın fazla olduğu bir bölümde yırtılma meydana geldiyse bu durumda kanın rengi parlak kırmızı olacaktır. Aynı zamanda kanama da biraz daha fazla olur. Ancak damarlanmanın daha az olduğu bir yerde yırtılma olması durumunda hem daha az kanama meydana gelir hem de kanın rengi kırmızıdan ziyade pembe renkte olur. Kanın herhangi bir nedenle doku yırtılmasından saatler sonra akması halinde rengi kahverengiye dönebilir.

Bozulmuş Kızlık Zarı Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı yuvarlak, septat, subseptat, cressent, cribriform, dentiküler, fimbrialı, labial, imperfore gibi pek çok farklı şekilde olabilir. Hymen dokusunun bütünlüğünü kaybetmesi durumunda da şekli her kadında aynı olmaz. Düzenli bir yırtık şeklinde olabildiği gibi düzensiz bir yırtık şeklinde de olabilir ya da sadece bir kenarında yırtık oluşması da mümkündür. Bozulmuş kızlık zarı şekli kızlık zarının bozulma belirtileri ile ilgili bir konu değildir. Kızlık zarının şekli nasıl olursa olsun, bütünlüğünü kaybetmesi durumunda kanama yüksek olasılıkla meydana gelecektir.

Kızlık zarının şekli ile bekaretin bozulma belirtileri arasındaki tek ilişki, dokunun üzerindeki damarlanma seviyesidir. Şayet damarlanma azsa cinsel ilişkide kanama az olabilir ya da hiç kanama olmayabilir. Damarlanmanın fazla olması durumunda da kanama ideal orandan daha fazla olabilir. Bunun dışında yapısal anlamda dokunun şeklinin ortaya çıkan belirtiler ile ilgisi olmaz.

Faydası olur
https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-dikimi/

Bakireliğin Bozulması Ne Anlama Gelir?

Bakireliğin bozulması ne anlama gelir

Halk arasında kızlık zarı, ‘bekaret zarı’ ya da ‘bakirelik zarı’ gibi isimlerle de anılabiliyor. Toplumda bekaretin bozulması ise kişinin ilk cinsel ilişki deneyimini yaşaması anlamına geliyor. Hymen dokusu çoğunlukla ilk cinsel ilişkide penisin vajinaya girmesi ile yırtılıyor ve kızlık zarının bozulma belirtileri olan birkaç damlalık kanama gerçekleşiyor. Bu durum toplumda ‘bekaretin gitmesi’, ‘bekaretin bozulması’ ya da ‘bekaret kaybı’ şeklinde adlandırılıyor. Bekaretin bozulması tıbbi anlamda sadece hymen dokusunun bütünlüğünü kaybetmesi olarak değerlendirilir.

Öğrenmen de yararı olur
https://drtugrulabacioglu.com/zevk-suyundan-hamile-kalmak/

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Olur mu?

Kadının hamile kalması için mutlaka kızlık zarının bozulmuş olması ve kızlık zarının bozulma belirtileri yaşamış olması gerekmiyor. Hymen dokusunda yırtılma meydana gelmeden de gebelik oluşabilir. Erkeğin kızlık zarına yakın bir yere boşalması hatta vajina ağzına boşalması bile sperm hücrelerinin rahme ulaşmasını beraberinde getirebilir ve rahimde yumurta döllenmeye uygunsa gebelik oluşma ihtimali de yüksektir.

Bir diğer olasılık da kızlık zarının çok esnek olması ve bu nedenle cinsel ilişkide yırtılmamış olmasıdır. Kızlık zarı esnekliğinin sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu bilgisini de aktaralım. Çoğu zaman kızlık zarının bozulma belirtileri arasında bulunan kanama ilk cinsel ilişkide yaşanmıyor ve bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvuruluyor. Yapılan incelemede kızlık zarının esnekliğinden kaynaklı olarak yırtılmadığı ve dolayısıyla kanama olmadığı anlaşılıyor. Sonuç olarak korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.

 

konu ile alakalı dış kaynak:
https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/what-exactly-is-a-hymen/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]