Botoks cildin yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkları geçici olarak yok etmek ve cilde daha genç bir görünüm kazandırmak için uygulanan bir ekzotoksindir. Aşırı terleme tedavisinde de kullanılan botoksun ‘clostridium botulinum’ adlı bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir malzeme ile yapıldığını söyleyebiliriz. Günümüzde çok sayıda kişinin faydalandığı bu yöntemi, daha iyi ve daha güzel görünmek isteyenlerin adeta imdadına yetişiyor. Bu işlem sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önlüyor.

Sistemik bir şekilde tüm kasları etkileyen bir işlem olmadığını, sadece enjekte edilen bölgede etkili olduğunu da belirtelim. Vücudun hangi bölgelerine uygulandığını, işlem sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde aktaracağız. Ancak öncesinde bu işlemin nasıl yapıldığını ele alalım.

Botoks Nasıl Yapılır?

botoks nasıl yapılır

Bu işlemde kullanılan materyal enjeksiyon yöntemi ile cilde uygulanıyor. Bu sayede kırışıklık görünümünün tamamen ortadan kalkması ya da derin kırışıklıkların görünümünün hafiflemesi amaçlanıyor. elbette bu işlem sırasında hastanın herhangi bir acı, ağrı, sızı ya da kramp hissetmesi mümkün olmuyor. Çünkü enjeksiyon işlemine geçilmeden önce uygulama yapılacak olan bölgeye anestezi içerikli olan krem sürülüyor. 15 ile 20 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde bu krem etkisini gösteriyor ve uygulama yapılacak olan alanda uyuşma meydana geliyor.

Bu sayede hastanın enjeksiyon sırasında acı hissetmesinin de tamamen önüne geçilmiş oluyor. Bu işlemde son derece ince iğne ucuna sahip olan enjektörler kullanılıyor ve kas içerisine küçük dozlarla enjeksiyon işlemi yapılıyor.

Sıklıkla merak edilen konulardan biri botoksun bırakılması durumunda kırışıklıklarda ciddi bir artış olup olmayacağıdır. Maalesef bu işlem ile ilgili halk arasında pek çok yanlış inanış var. Elbette botoksun bırakılması durumunda ciltteki kırışıklık doğalından daha fazla artış kaydetmez. Aksine mimik kaslarda hafif bir zayıflama meydana geldiğinden kırışıklıklarda da bir azalma olur.

Botoks Neden Yapılır?

Öncelikle botoks işleminin hem tıbbi hem de estetik amacıyla yapılabildiğini belirtelim. Yüz bölgesinde meydana gelen ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi, dünya genelinde bu işlemin yapılmasının en yaygın nedenidir. Yaşlanma ile birlikte vücudun pek çok bölgesinde kırışıklıklar meydana gelebilir. Ancak bunların en belirgin olduğu bölge yüzdür.

Dolayısıyla daha genç bir görünüme sahip olmak isteyen kadın ve erkekler bu işlemden faydalanarak ince çizgilerden ve kırışıklıklardan kurtulabiliyor. Hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissedilmeden yapılıyor olması, ameliyata gerek kalmadan daha genç bir görünüm elde edilmesi bu işlemin sıklıkla yapılmasını da gündeme taşıyor. Üstelik bu işlemden faydalananların günlük hayatına ya da iş hayatına uzun süre ara vermesine gerek kalmıyor. Botokstan faydalananlar işlemin hemen ardından hayatına kaldığı yerden devam edebiliyorlar.

Tüm dünyada botoksun sadece estetik amaçla gündeme gelmediğini söyleyebiliriz. Kimi zaman bazı sağlık sorunları nedeniyle de bu işlemden faydalanılabildiğini belirtebiliriz.  Bunlar arasında en yaygın olarak tercih edilen aşırı terleme sorunudur.

Günlük hayatı çok ciddi düzeyde olumsuz yönde etkileyen ve kişilerde öz güven sorunlarına da neden olabilen aşırı terleme sorunu bu işlem sayesinde geçici olarak da olsa ortadan kaldırılabiliyor. Migren ağrısı sorunu yaşayanlar da botokstan faydalanabiliyor. Aynı zamanda diş gıcırdatma sorunu veya ‘servikal distoni’ olarak adlandırılan bazı kas rahatsızlıkları olduğunda da botoksun devreye girebildiğini ve başarılı sonuçlar ortaya koyabildiğini belirtebiliriz.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

botoks hangi bölgelere uygulanır

Bu işlemin vücudun hangi bölgelerine uygulanabildiğini kısa bir liste ile açıklayalım:

 • Gözlerin çevresinde bulunan ince çizgiler
 • Alın bölgesinin tamamında bulunan kırışıklıklar
 • İki kaş arasında yer alan çizgiler
 • Kaşın hemen üzerinde ya da çevresinde yer alan kırışıklıklar
 • ‘Gülme çizgisi’ olarak adlandırılan ve burun kökünde yer alan yatay konumlu çizgiler
 • Burun ucunun kaldırılması amacıyla burnun uç kısmı
 • Üst ve alt dudakta bulunan dikey çizgiler ve kırışıklıklar
 • Boyun bölgesinde yer alan dağınık konumlanmış olan kırışıklıklar
 • ’Nasolabial kırşıklık’ olarak adlandırılan ve burundan ağız kenarına doğru uzanan çizgiler
 • ‘Melibiol kırşıklık’ olarak adlandırılan ve dudak kenarından çeneye doğru uzanan çizgiler
 • Kaşlarda şekil ve pozisyon değişikliği oluşturmada amacıyla kaş civarı
 • Dudak köşelerinin yukarı kaldırılması amacıyla dudak kenarları
 • Çene ile alt dudak arasındaki çizgiler
 • Çene bölgesindeki tüm kırışıklıklar
 • Yanaktaki sarkmaları düzeltmek için yanak bölgesi
 • Dekolte bölgesinde bulunan tüm kırışıklıklar
 • Yüz simetri düzensizlikleri

Botoks Kalıcı Olur Mu?

Yapılan botoks işleminin kalıcı olmadığını belirtmek gerekiyor. Etki süresi kişiden kişiye değişiyor. Ancak genel olarak etkisinin 4 ay ile 6 ay arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Yüzün hangi bölgesine yapıldığı, kişinin mimik özellikleri gibi çeşitli unsurlar bu işlemin kalıcılık süresi üzerinde belirleyici oluyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalar düzenli olarak bu işlemi yaptıran kişilerde kalıcılık süresinin biraz daha uzun olduğunu da ortaya koyuyor.

Bilginiz olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/lazer-epilasyon/

Botoks Fiyatları Ne Kadar?

botoks fiyatları

Bu işlemden faydalanmak isteyenler botoks fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak işlemin fiyatları her hasta için aynı olmaz. Kullanılan malzeme, kırışıklığın ne oranda derin olduğu, yüzün ya da vücudun hangi bölgesine uygulanacağı gibi pek çok farklı unsurun fiyatlar üzerinde etkili olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Botoks uygulaması kadın ve erkek tarafından sıklıkla tercih edilen estetik işlemlerden birisidir. İstanbul hastane, klinik ve muayehane genelinde baktığımızda fiyat skalası 500-1800 TL arasında değişmektedir.
Fiyatların bu değişimi hastane, klinik, semt, ve ürün kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’de iki adet marka Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlanmıştır. Dysport ve allegra markaları izinlidir. Özellikle piyasada kaçak olarak yurt dışından getirilen ve daha düşük ücretlerle temin edilen botoks ürünü konusunda dikkat etmenizi öneriyorum .Ruhsatlı bir botoks en düşük fiyatı 650 TL dir.

Bu nedenle her hasta için sabit bir fiyatlandırmanın yapılması da mümkün olmuyor. Öncelikle muayene için randevu almanız gerekir. Yapılan inceleme sonrasında tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilecektir. Aynı zamanda genel olarak fiyatların sanılandan çok daha düşük rakamlara tekabül ettiği bilgisini de aktarmakta fayda var. Düşük bir bütçe ayırmak bu işlemin sağladığı faydalardan istifade etmek için yeterli olabiliyor.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ödem riski nedeniyle botoks yaptırdığınız gün spor yapmamalısınız
 • İşlemin yapıldığı gün sauna, hamam gibi ortamlarda bulunmayın
 • Botoksu yaptırdığınız gün kaşlarınızı, yüzdeki tüyleri aldırmayın ve aynı zamanda cilt bakımı yaptırmayın
 • En az 3 gün boyunca denize ve havuza girmemelisiniz
 • Birkaç gün makyaj malzemesi kullanmamanız gerekiyor
 • Enfeksiyon riskini göz önünde bulundurarak hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat etmelisiniz

Baby Botoks Ne Demek?

Son yıllarda çok daha fazla ilgi görmeye başlayan bu işlem yüzün doğal ifadesini koruyor olmasıyla ön plana çıkıyor. Ciltteki kırışıkları gidermek amacıyla uygulanan bu işlemde mimik hareketleri kısıtlanmıyor. Dolayısıyla yüzde donuk bir ifade olmuyor ve yüzdeki tüm mimikler işlem öncesinde olduğu gibi rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yüzdeki mimikleri ve ifadeyi koruyor olması, yüzdeki kasların hareket kabiliyetini kısıtlamıyor olmasından kaynaklanıyor. Tıpkı klasik botoksta olduğu gibi yüzün kırışıklık bulunan herhangi bir bölgesine bu işlemin yapılabildiğini ve gayet memnuniyet verici sonuçlar alınabildiğini belirtebiliriz.

Botoks Yaptırmak Tehlikeli Midir?

Kullanılan botoks malzemesinin FDA onaylı olması ve uzmanlar tarafından uygulanması durumunda bu işlemin asla tehlikeli olmadığını belirtebiliriz. Önemli olan halk arasında ‘merdiven altı’ olarak tabir dilen, hiçbir inceleme ve testten geçirilmeden kullanılan materyallerden uzak durmaktır. Aynı zamanda bu alanda eğitim almamış kişiler tarafından yapılan işlemleri de asla tercih etmemelisiniz. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://drtugrulabacioglu.com/vajina-beyazlatma/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]