Tüp bebek fiyatları doğal yollarla gebelik elde edemeyen ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Tüp bebek yöntemi dünya genelinde uygulanan yardımcı üreme teknikleri arasında en çok tercih edilen ve en başarılı metottur. Günümüzde binlerce çift bebek sahibi olma hayaline tüp bebek yöntemi sayesinde kavuştu. Başarı oranı pek çok farklı unsura bağlı olarak değişkenlik gösterse de oldukça yüksek rakamlara tekabül ediyor. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftler için bu yöntem umut vaat ediyor.

Elbette tüp bebek fiyatları konusunda araştırma yapan çiftlerin karşısına birbirinden çok farklı rakamlar çıkabilir. Bu durumun son derece normal olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu tedavi yönteminin belirli bir maliyetinin olduğunun unutulmaması lazım… Tedavi kapsamında çeşitli tetkikler yapılıyor, ilaçlar kullanılıyor ve dolayısıyla tüm bunlar da çiftlerin karşısına bir maliyet olarak çıkıyor. 2021 yılında tüp bebek tedavisinin fiyatlarına dair ne gibi değişimlerin olabileceğinden söz edeceğiz. Ancak öncesinde fiyatların neye göre belirlendiği konusunu daha yakından irdeleyelim.

Tüp Bebek Fiyatları Neye Göre Değişir?

tüp bebek fiyatları neye göre değişir

Çiftlerin tüp bebek fiyatları araştırması genellikle internet üzerinden online olarak yapılıyor. Ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına tedavi için başvurduğunuzda, araştırmanız sonucunda belirlediğiniz fiyattan daha yüksek ya da daha düşük bir ücret ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle kısırlık yani infertilite sorununa yol açan çok sayıda farklı unsurun olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bu nedenle her çift için tüp bebek tedavisi aynı prosedürle uygulanmaz. Bu durum fiyatların da değişebilmesini beraberinde getiriyor. Tedavi kapsamında bir dizi inceleme ve muayene yapılıyor. Uygulanan tedavide kısırlığa yol açan unsurlar da dikkate alınıyor.

Çiftler genellikle kaç adet embriyonun transfer edileceğine bağlı olarak fiyatlandırma yapıldığını düşünüyor. Oysa ülkemizde tüp bebek tedavisi yasalar kapsamında çeşitli düzenlemelere tabidir. Embriyo transferi sayısı gibi çeşitli unsurlar yasalar kapsamında belirlenen esaslara göre kararlaştırılıyor. Bu konuda karar çiftlere ya da hekimlere bırakılmıyor. Yasalara göre kadının 35 yaş altında olması durumunda tüp bebek tedavisinde sadece tek embriyo transferi gerçekleştiriliyor. Gebelik elde edilemediğinde ve tedavi yeniden uygulandığında da sadece tek bir embriyonun transfer edilmesi mümkün olabilir.

Kadının yaşının 35 üstünde olması durumunda şayet ilk iki tüp bebek uygulamasında başarılı bir sonuç yakalanamazsa iki adet embriyonun transferine müsaade ediliyor. Bu durum da tüp bebek fiyatları üzerinde etkili oluyor. Ancak elbette fiyatlar sadece transferi gerçekleştirilecek olan embriyoya bağlı olarak belirlenmiyor. Tedavi kapsamında kullanılan ilaçlar da fiyatı en çok etkileyen faktörlerden biridir. İlaçların bazıları hastanın hormon düzeyi dikkate alınarak belirleniyor. Dolayısıyla her hastada aynı ilaçların kullanımı söz konusu olmayabilir.

Hormon seviyesinin istenen değerde olmaması durumunda tüp bebek tedavisine geçmeden önce hormon tedavisinin uygulanması gerekiyor. Bu durum fiyatın da değişmesi anlamına geliyor. Tedavinin süresi ve tedavi öncesinde uygulana tetkikler gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda tedavi fiyatlarının bu denli değişkenlik göstermesine şaşırmamak gerekir. Ancak burada kritik bir unsurun da altı çizilmelidir. Tüp bebek tedavisinde fiyat kadar hangi doktorun tercih edildiği de büyük önem taşıyor. Olabildiğinde deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Tüp Bebek Fiyatları 2021 Güncel

tüp bebek fiyatları 2021

Bilindiği gibi tüp bebek fiyatları her yıl belirli bir oranda artış gösterebiliyor. Bunun en önemli nedeni tedavi kapsamında kullanılan ilaçların çok büyük bir bölümünün yurt dışından geliyor olmasıdır. Döviz kurlarındaki değişimler, fiyatların da artış göstermesine yol açabiliyor. Dolayısıyla fiyat artışının en net nedeninin kullanılan ilaçlar olduğu söylenebilir.

Bununla birlikte tedaviye başlamadan önce çiftlerin bazı testler yaptırması gerekiyor. Bu testlerin büyük bölümünde de ilaçlar ve tıbbi malzemeler kullanılıyor. Bu malzemelerin ya da tetkik için kullanılan ilaçların fiyatlarının artması genel olarak tedavi fiyatlarının artması anlamına geliyor.

Genel olarak Avrupa ülkelerinde bu tedavinin daha yüksek rakamlar gerektirdiği bilgisini de aktarmak gerekir. Türkiye’de çok daha makul rakamlarla bu tedaviden faydalanmak mümkün olabiliyor. Avrupa ülkelerinde fiyatların daha yüksek rakamlara tekabül etmesi nedeniyle çiftlerin rotasını yurt dışına çevirmesine hiç gerek olmayacaktır.

Tüp bebek tedavisi kapsamında çiftlere kimi zaman farklı hizmetler de sunuluyor. Bu durum da fiyatlar üzerinde etkili oluyor. Sonuç olarak 2021 yılı ile birlikte bu yardımcı üreme tekniğinden faydalanmak isteyen çiftlerin biraz daha yüksek bir bütçe ayırması gerekebilir. Dolayısıyla bu tedaviden faydalanmak isteyen çiftlerin daha düşük tüp bebek fiyatları avantajından faydalanmak adına bir an önce randevu almalarında ve tedavi planlamasının yapılmasını sağlamalarında fayda olacaktır.

İstanbul Tüp Bebek Fiyatları

İstanbul, ülkemizde nüfusu en kalabalık olan kenttir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinin de en sık uygulandığı şehirlerin başında geliyor. İstanbul’da tüp bebek fiyatları daha düşük ya da daha yüksek şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekir. Ülke genelinde geçerli olan fiyatlar İstanbul’da da benzer rakamlardan oluşuyor.

Bu nedenle çiftlerin daha düşük bir ücretle tedaviden faydalanmak için rotasını farklı şehirlere çevirmesine hiç gerek yok. Kendi evlerinin konforundan ödün vermeden, İstanbul’da gönül rahatlığı ile bu tedaviden faydalanılabilir ve çiftlerin bebek sahibi olma hayali gerçeğe dönüşebilir. Bu arada İstanbul’da tüp bebek tedavisinde iyi doktorlar bulmak da son derece kolay oluyor. Sıklıkla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemi olması, deneyimli doktorlara ulaşmanın da son derece kolay olmasını beraberinde getiriyor.

Tüp bebek uygulamasının fiyatları, İstanbul genelinde hastane ve hekimler arası yapılan araştırmada aşağıda olduğu gibidir.

  • Tüp bebek fiyatları 7000-9600 TL
  • Dondurulmuş Embryo transfer fiyatları 4500-6400 TL
  • Yıllık embryo saklama fiyatları 750-1250 TL
  • Tüp bebek ilaçları 1500-4200 TL yaşa göre farklılıklar gösterir.

Fiyatları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

fiyatları etkileyen faktörler

Tahmin edilebileceği gibi tüp bebek fiyatları üzerinde etkili olan faktörler çok fazladır. Tercih edilen doktorun deneyimi, sağlık personeli, hangi ilaçların ne yoğunlukla kullanılacağı, tedavi prosedürünün ne şekilde belirlendiği gibi unsurlar fiyatlar üzerinde en çok etkili olan unsurlardır.

Tedavi kapsamında tetkikler için kullanılan cihazlar, çiftlere tedaviye dahil olarak sunulan hizmetler gibi unsurları da göz ardı etmemek gerekir. Çiftlerin ilk uygulamada gebelik elde etme olasılığı % 40 dolaylarında olduğundan ikinci uygulamaya gerek kalmıyor. Ancak ikince kez deneme yapılması gerektiğinde bir miktar daha bütçe ayrılması gerekecektir.

Tüp Bebek Fiyatlarına Neler Dahildir?

Bu sorunun yanıtı hangi kadın hastalıkları ve doğum uzmanının ya da hangi tüp bebek tedavisi merkezinin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Genellikle tüp bebek fiyatları kullanılan ilaçlar ve sunulan sağlık hizmeti dahil olacak şekilde belirtiliyor. Ancak kimi zaman bazı tetkiklerin farklı bir sağlık kuruluşunda yaptırılması istenebilir ve bu durumda söz konusu tetkik fiyata dahil olmaz. Bu konuyu randevu aldıktan sonra görüşmenizde fayda olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde 40 Yıllık Tecrübe!

Daha önce de değindiğimiz gibi tüp bebek fiyatları konusundan daha da önemli olan unsur deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tercih edilmesidir. İstanbul’da tüp bebek tedavisinde 40 yıllık tecrübeye sahip olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu en çok tercih edilen isimlerden biri oluyor.

Hastaları ile son derece sağlıklı bir iletişim halinde olması, hastaların sorularını detaylıca yanıtlaması ve empati odaklı bir iletişim içerisinde olması da Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu’nun İstanbul’da en çok tercih edilen hekimlerden biri olmasında etkilidir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://drtugrulabacioglu.com/tup-bebek-sonrasi-adet-duzensizligi/

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]