Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun en net yanıtı jinekolojik muayenedir. Kızlık zarı vajinanın 1,5 cm ila 2 cm içerisinde yer alan ve ‘hymen’ olarak adlandırılan bir dokudur. Bu doku kolaylıkla yırtılabilme yani bütünlüğünü kaybedebilme özelliğine sahiptir. Orta bölümünde bir delik bulunur ve adet dönemlerinde de kanın vücuttan tahliyesi bu delik yardımıyla gerçekleşir. Kızlık zarı dokusunun dikkat çeken özelliklerinden biri de kendi kendine iyileşemiyor olmasıdır. Bu nedenle kızlık zarının yırtılması durumunda doku bir süre sonra yeniden bütünlük kazanmaz.

Ancak bu durum kızlık zarına tıbbi anlamda müdahale edilemediği anlamına gelmiyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan basit bir cerrahi işlem ile kızlık zarının yeniden bütünlük kazanması sağlanabilir ve aynı zamanda cinsel ilişkide kanamanın meydana gelmesi de mümkün olur. Halk arasında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu kadar kızlık zarı dikimi de merak ediliyor.

Bu işlem geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı teknikle gerçekleştiriliyor. Geçici kızlık zarı dikimi işlemi, planlanan cinsel ilişkiden maksimum 10 gün öncesinde yapılması gerekir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin yapılması durumunda ise kızlık zarının dikiminin üzerinden aylar geçse dahi ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Dolayısıyla mastürbasyon ya da darbe alınması gibi nedenlerle kızlık zarının yırtılması durumunda bu işlemden faydalanılabilir.

Bilgin olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-zedelenmesi-ve-kanamasi-nasil-olur/

Kızlık Zarı Bozulmasının Belirtileri

Kızlık zarı bozulmasının belirtileri

Genç kızların kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda en çok merak ettikleri unsurlardan biri de belirtiler oluyor. Vajinadan az miktarda kan gelmesi kızlık zarının yırtılma belirtilerinden biridir. Ancak kanama olması konusunda kritik bir konunun da altını çizmek gerekiyor. Kadınların % 44’ünde ilk cinsel ilişkide kanama olmaz. Dolayısıyla her ne kadar kanama, kızlık zarı yırtılmasının belirtileri arasında en önemli olanı şeklinde değerlendirilse de kanamanın olmaması kızlık zarının yırtılmadığı anlamına gelmiyor.

Bununla birlikte kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olabilecek belirtileri kısaca şu şekilde aktarabiliriz:

  • Vajinadan kan gelmesi
  • Kasık bölgesinde hafif bir ağrı ya da sancı olması
  • Vajina içerisinde batma hissi
  • Vajinanın giriş bölümünde yanma hissinin olması

Bazı kadınlarda bu belirtilerin tamamı net bir şekilde görülüyor. Ancak bazı kadınlarda kanama da dahil olmak üzere belirtilerin hiç biri ortaya çıkmıyor. Bu nedenle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna net bir yanıt almak isteyen kadınların mutlaka jinekolojik muayeneden geçmesi gerekiyor. Kanama kızlık zarının bozulmasının ne yaygın belirtisi olsa da kimi zaman hymen dokusunda damarlanma son derece az olabiliyor ve bundan kaynaklı olarak da kanamanın miktarı yok denecek kadar az oluyor.

Dolayısıyla kadının kanama olduğunu anlamaması da ihtimaller dahilinde değerlendiriliyor. Kasık bölgesinde ağrı yine oldukça az görülen bir belirtidir. Her kadında kasık ağrısı olmayabilir. Aynı zamanda ağrı farklı nedenlerle de ortaya çıkabildiğinden tek başına kızlık zarının yırtıldığının bir göstergesi olarak kabul edilmiyor.

Daha fazlası için –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zarinin-bozulma-belirtileri/

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi

Öncelikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda yapılan muayenenin herhangi bir acıya ya da ağrıya asla sebebiyet vermediğini belirtmek gerekiyor. Muayene jinekoloji muayene masasında, herhangi bir anestezi işlemine gerek olmadan gerçekleştiriliyor. Sadece 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan bu muayene esnasında tıbbi bir alet bile kullanılmıyor.

Doktorunuz muayene esnasında ıkınmanızı isteyebilir. Bu sayede hymen dokusunu daha net görebilir ve yırtılıp yırtılmadığı konusunda net bir bilgi verebilir. 18 yaşından küçük olan kişilerde muayenenin yapılabilmesi için bir ebeveyninin de olması gerektiğini bilmenizde fayda var. 18 yaşından büyük olan kişilerde ise böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Yapılacak basit bir muayene kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı için yeterli oluyor. Alternatif yöntemleri uygulamak ya da kendi kendinize bu sorunun yanıtını anlamaya çalışmak yerine muayene olmanız daha doğrudur.

Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

Şayet kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene yapılıyorsa çıplak gözle hymen dokusunun görülmesi mümkündür. Ancak kadınların kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda kadınların ayna kullanarak kendi kendilerine hymen dokusunu incelemesi pek mümkün olmaz.

Vajina girişi ayna yardımı ile görülüyor olsa bile hangi dokunun hymen dokusu olduğu ya da bu dokuda yırtılmanın olup olmadığının anlaşılması son derece zordur. Böyle bir yöntemle edindiğiniz bilginin yanıltıcı olabileceğini unutmamalısınız. Yırtıldığını sandığınız kızlık zarı bütünlüğünü koruyor olabilir ya da vajina girişindeki herhangi bir dokunun kızlık zarı olduğunu sanabilirsiniz. Bu nedenle tıbbi muayene seçeneğine yönelmeniz sizin için çok daha doğru olacaktır.

Tıkla Öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-dikimi/

Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

İlk cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun gündeme gelmesinin en yaygın nedeni kanamanın olmamasıdır. Her kadında hymen dokusu yani kızlık zarı aynı yapıda olmaz. Dokunun esnekliği, üzerindeki damarlanmanın oranı aynı değildir. Kızlık zarının esnek olması durumunda cinsel ilişki esnasında yırtılmayabilir ve bu durumda da kanama olmayacaktır.

Kızlık zarının yırtılmasına karşın dokudaki damarlanma az olduğunda kanama meydana gelmeyebilir. Sonuç olarak ilk cinsel ilişkide kızlık zarı yırtılmayabilir ya da yırtılsa dahi kanama olmayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız ve muayene olmanız en doğru seçenektir.

İlk Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

İlk kızlık zarı kanaması

Elbette kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunu kanama ile birlikte değerlendirmek gerekir. Kanama genellikle kızlık zarının yırtıldığı gün çok az miktarda olmak kaydıyla devam eder. Ancak kanamanın 1 ya da en fazla 2 hijyenik pedi dolduracak kadar olduğunu belirtmek gerekiyor. Çok ender durumlarda kanama 3 güne yayılabiliyor. Sadece yırtılma esnasında birkaç damla kan gelebilir ve sonrasında kanama devam etmeyebilir. Bu durum da tıbbi açıdan son derece normaldir. Kanamanın miktarı, hymen dokusundaki damarlanmanın oranı ile çok yakından ilgilidir.

Kadınlar için kızlık zarının yırtılması durumunda kanın renginin nasıl olduğu da kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu kadar önem taşıyor. Kanın rengi çoğu zaman pembeye yakın kırmızı tonlarındadır. Kimi zaman kahverengiye yakın bir renkte de olabilir. Eğer kanama 3 günden daha uzun sürüyorsa, kanamaya şiddetli ağrı eşlik ediyorsa farklı ihtimalleri de göz önünde bulundurmak ve derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekiyor.

Tıkla Öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-dikimi-fiyatlari/

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Mastürbasyon ile kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi yaygın görülen bir durumdur. Zira çoğu zaman mastürbasyon sonrasında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda araştırma yapılıyor. Daha önce de değindiğimiz gibi kızlık zarı vajina girişinin 1,5 cm içerisinde yer alıyor. Mastürbasyon esnasında parmağın ya da bir cismin vajinanın 1,5 cm içerisine sokulması durumunda kızlık zarı yırtılabilir. Ancak sadece sürtünme gibi bir mastürbasyon yöntemi tercih edildiğinde kızlık zarının zarar görme ihtimali çok daha düşüktür.

Sonuç olarak mastürbasyonun nasıl yapıldığı da kızlık zarının yırtılıp yırtılmama ihtimalini belirleyebiliyor. Şayet mastürbasyon sonrasında kanama meydana geldiyse hymen dokusunun bütünlüğünü kaybetmiş olma ihtimali son derece yüksektir. Yine de net bir bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir.

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]