Kürtaj sonrası cinsel ilişki: Kimi zaman gebeliklerin plansız bir şekilde meydana gelmesi, kadınların kürtaj işleminden faydalanmasını beraberinde getiriyor. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için gerçekleştirilen kürtaj işleminin ardından bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hususlardan biri de cinsel ilişkidir.

Kadınlar için küretaj sonrası cinsel ilişki belirli bir süre boyunca yasaklar listesinde bulunuyor. Bunun nedenini anlamak için kürtaj işleminin nasıl yapıldığına dair de bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü her ne kadar pek çok tıbbi müdahale ile kıyaslandığında kürtaj basit bir işlem gibi görünse de neticede bir cerrahi müdahaledir ve kürtajdan sonra cinsel ilişki konusunda doktor tarafından belirtilen yasaklara uyulması gerekir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kürtajdan ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilir

Hangi teknik ile uygulanmış olursa olsun, kürtaj sonrası cinsel ilişki yaklaşık 15 gün boyunca yasaktır. Bu yasağın ne zaman kalkacağı, kanamanın ne zaman duracağına bağlı olduğu için kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kürtaj sonrasında 1 ila 3 hafta boyunca kanama olması son derece normal bir durumdur. Bu kanama adet kanamasından çok daha az oranda gerçekleşir. Zira aşırı kanama durumu, bir sorun olduğunun habercisidir ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Kanama, kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının nedenleri arasında yer alıyor.

Kanama ile birlikte rahim ağzı gibi organların kürtaj sonrasında belirli bir süre boyunca enfeksiyona açık olması da kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının bir diğer nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Kürtajdan sonra doktor tarafından belirtilen süre boyunca cinsel perhiz uygulanmaması halinde, vajina ağzında bulunan ve enfeksiyona sebebiyet verebilecek mikroplar, bakteriler rahim içerisine ulaşır.

Bu durumda enfeksiyon kaçınılmaz bir son olur ve enfeksiyon nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Dolayısıyla küretaj sonrası cinsel ilişki perhizinin dikkate alınması, kürtaj sonrasında yaşanabilecek sağlık sorunlarının ve özellikle enfeksiyonun önüne geçmek adına çok büyük önem taşıyor.

Kürtaj sonrasında kanamanın çoğu zaman bir hafta ila 10 gün içerisinde durduğunu gözlemlemekteyiz. Ancak yine de 15 gün boyunca kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşanmaması öneriliyor. Bunun nedeni kanama durmuş olsa dahi, rahim ağzının henüz tam olarak kapanmamış olma olasılığıdır. Bu nedenle 15 günlük süreyi beklemek gerekiyor.

Bununla birlikte kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında partnerin prezervatif kullanması da doktor tarafından önerilir. Böylelikle olası bir mikrop kapma riskinin önüne geçilebiliyor. Zira kürtajın cerrahi bir müdahale olduğunu ve rahim içi dokularda iyileşmenin tam olarak gerçekleşebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Tıkla öğren –> https://drtugrulabacioglu.com/kurtaj-nedir-nerede-yapilir/

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki nelere dikkat etmek gerekir

Bu konuda gözden kaçırılan önemli bir unsur daha var. O da kürtaj sonrasında yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğidir. Çünkü kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı, yumurtlama süresi nedeniyle de uygulanıyor. Kadınlarda kürtaj yaptırdıktan sonra yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde yumurta oluşuyor. Bildiğiniz gibi yumurtanın oluşması, korunmasız cinsel ilişki yaşanması durumunda yeniden gebe kalınması ihtimalini doğuruyor. Sadece bu açıdan bakıldığında dahi kürtajdan sonrası cinsel ilişki yasağının önemi kendini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Elbette kürtaj yaptırmak, daha sonra yeniden hamile kalmaya engel bir durum değildir. Kürtaj sonrasında hamilelik gerçekleşebilir. Ancak rahim içi dokularda henüz iyileşme gerçekleşmeden ve rahim ağzı tam olarak kapanmadan hamileliğin gerçekleşmesi önerilmez. Bu durumda hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı riske girebilir ve bu nedenle de kürtajdan sonra cinsel ilişki perhizine dikkat edilmesi gerekir.

Peki, kürtajdan sonra hamile kalmak için uygun zaman nedir? Bu sorunun iki farklı boyutta yanıtlanması gerekir. Tıbbi açıdan kürtajdan sonra 3 ay beklenmesi yeterli olur. 3 ay sonrasında korunmasız ilişki ile doğal yoldan gebelik denenebilir. Ancak kürtajın psikolojik bir boyutunun olduğunu da unutmamak lazım…

Psikolojik açıdan kadının anne olmaya kendini hazır hissettiği dönemi beklemek gerekiyor. Bu nedenle kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı kalksa dahi, kadının anne olmaya hazır hissettiği döneme dek cinsel birliktelikte prezervatif kullanımı ya da doğum kontrol hapı kullanımı gibi yöntemlerle korunmakta fayda olacaktır.

Faydası olur –> https://drtugrulabacioglu.com/kurtaj-icin-en-uygun-hafta-nedir/

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı

Kürtaj sonrası cinsel ilişkide ağrı

Kürtaj işleminin ardından 15 gün boyunca cinsel perhiz uygulanması gerektiğine değinmiştik. Bu sürenin sonunda kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı kalkıyor. Ancak kadınlar kürtaj sonrasında cinsel birlikte hafif düzeyde bir ağrı hissedebiliyor. Bu ağrının hafif düzeyde olması ve ağrı ile birlikte cinsel birliktelik sonrasında kanama olmaması halinde durumu normal kabul edebiliriz.

Çünkü kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması geçici bir durumdur. Özellikle kürtajdan sonraki ilk ve ikinci cinsel ilişkide hafif ağrı olması sık yaşanan bir durumdur ve çoğu zaman kürtajın üzerinden yaklaşık 2 ay gibi bir zaman diliminin geçmiş olması halinde bu ağrı da ortadan kalkar.

Fakat bu konunun kritik olduğunu belirtmek gerekiyor. Şayet kürtajın üzerinden 2 ay geçmişse ve halen küretaj sonrası cinsel ilişki ağrılı şekilde meydana geliyorsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak konuyla ilgili bilgi vermelisiniz. Bu ağrının her cinsel ilişkide biraz daha artması halinde kesinlikle 2 aylık sürenin geçmesini beklemeyin.

Derhal sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Aynı durum kürtajdan sonra cinsel ilişki perhizine belirtilen süre boyunca uyulmasına karşın, bu süre sonunda yaşanan cinsel ilişki esnasında ve sonrasında kanama olması halinde de geçerlidir. Bunlar, bir sağlık sorunu olabileceğinin habercisi olarak kabul edilir ve zaman kaybetmeden jinekolojik bir muayene yapılması gerekir.

Çok sorulan sorulardan biri –> https://drtugrulabacioglu.com/dusuk-ilaci-nedir-satiliyor-mu/

Düşükten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Düşükten kaç gün sonra ilişkiye girilir

Tıpkı kürtaj sonrası cinsel ilişki belirli bir süre yasak olduğu gibi, düşük sonrasında da cinsel ilişki bir süre boyunca yasaktır. Bu süre düşüğün gebeliğin hangi döneminde gerçekleştiğine bağlı olarak değiştiğini belirtelim. Şayet gebeliğin 3. ya da 4. haftasında düşük meydana gelmişse bu durumda cinsel ilişki için 2 ila 3 hafta beklemek yeterli oluyor. Ancak bu durumda kanama ve baş dönmesi gibi şikayetlerin sona ermiş olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Anne adayı gebeliğinin 5. ya da 6. haftasında düşük yapmışsa bu durumda cinsel perhizin 2 ila 2,5 ay boyunca uygulanması gerekiyor. Zira düşük sonrasında yapılan genel muayenelerde doktorunuz size cinsel perhiz süresi hakkında bilgi verecektir. Önemli olan kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı gibi düşük sonrasında da cinsel perhiz süresine kesinlikle dikkat edilmesi ve doktorun uyarılarının ciddiye alınmasıdır. Aksi halde az önce de söz ettiğimiz gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu arada düşük sonrasında yeniden hamile kalmak için ne kadar süre beklemek gerektiği de merak ediliyor. Bu süre genellikle 6 aydır.

Bilgin olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/kurtaj-fiyatlari/

Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Kadınların kürtaj işlemi ile ilgili en çok merak ettiği hususlardan biri de kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının süresi ile birlikte ilk adet kanamasının ne zaman gerçekleşeceği oluyor. Bu sürenin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini belirtelim. Ancak genellikle kürtaj sonrası ilk adet 30 ila 40 gün sonrasında gerçekleşiyor. Şayet kürtajdan sonra 30 günden daha erken bir dönemde adet kanaması olursa ya da adet döngüsü 40 gün geçmiş olmasına karşın halen başlamadıysa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve bu konuda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/when-is-it-safe-to-have-sex-after-an-abortion/

 

Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]