Hamilelikte idrar rengi anne adayı ve bebeğin sağlığı ile ilgili son derece önemli doneler verebiliyor. Sadece gebelik döneminde değil, her daim idrar renginden bazı değişimlerin çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabildiğini söyleyebiliriz. Elbette söz konusu gebelik olduğunda idrar rengindeki değişimler çok daha mühim bir form kazanıyor. Anne adaylarının da tedirgin yaklaştığı bu konuda öncelikli olarak belirtilmesi gereken bir husus var. O da idrar rengindeki değişimin her daim endişe verecek bir durum olmadığıdır. Sadece bazı değişimler meydana geldiğinde doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıldır?

Hamilelik dönemi dışında idrarın renginde belirleyici olan aslında ürokom olarak adlandırılan bir maddedir. Bu madde gün içerisinde tüketilen gıdalar ya da ne kadar su tüketildiği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak idrar renginin açık sarı, koyu sarı ya da şeffafa yakın olmasını sağlar. Ancak hamilelikte idrar rengi daha farklı unsurlardan da etkileniyor. Gebelik döneminde böbreklerden çok daha fazla oranda kan süzülüyor ve bu kan anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için çok büyük önem taşıyor.

Böbreklerden süzülen kan miktarındaki artış hamilelikte idrar rengi üzerinde de belirleyici olan faktörlerden birine dönüşüyor. İdrarın rengi gebelik süresi boyunca aynı tonda olmaz. Bu rengi belirleyen sadece böbrekten süzülen kan miktarı ya da tüketilen su miktarı da değildir. Kullanılan ilaçlar, tüketilen gıdalarla vücuda giren vitaminler gibi pek çok unsurun idrar renginde söz sahibi olduğunu belirtebiliriz. Anne adayları hamilelikte idrar rengi gözlemlemesi yapmalıdır. Çünkü her ne kadar bu renkteki değişim her daim hastalık sinyalleri anlamına gelmese de kimi zaman doktorunuz ile hemen görüşmeniz anlamına da gelebilir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemizi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz…

Tıkla –> Adet döneminde hamile kalınır mı

Hamilelik Döneminde İdrarda Kan Görülmesi

Hamilelik döneminde idrarda kan görülmesi

İdrarda kan olması tıbbi açıdan normal kabul edilen bir durum değildir. Kimi zaman kan ile idrar karıştığından hamilelikte idrar rengi pembeye de dönebiliyor. Gebelik döneminde idrardan kan gelmesi kist oluşumuna bağlı olabildiği gibi tümör şüphesini de doğurabiliyor. Kimi zaman böbrek taşlarından kaynaklı olarak da böyle bir sorun yaşanabiliyor. Anne adayları gebelik döneminde sadece birkaç damla da olsa, idrarda kan gördüğünde kontrol gününü beklememelidir. En kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeli ve hamilelikte idrar rengi ile idrarda kan olduğu yönünde doktoruna bilgi vermelidir. Gerekli tetkik ve muayeneler yapıldığında sorunun kaynağı tespit edilebilir ve tedavi aşamasına zaman kaybetmeden geçilebilir.

İdrar Rengi Neden Koyulaşır?

Hamilelikte İdrar rengi neden koyulaşır

Anne adaylarını en çok endişelendiren durumlardan biri de hamilelikte idrar rengi koyulaşması oluyor. Oysa idrar renginde koyulaşma olması endişe yaratan bir durum değildir ve gayet normaldir. Genellikle bunun nedeni vücudun ihtiyacı olan su miktarının karşılanamaması oluyor. İdeal orandan daha az su tüketimi aynı gün bile idrar renginde koyulaşma sonucunu doğurabilir. Gebelik döneminde su tüketimine maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekir. Çünkü vücudun susuz kalması hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlık durumu ile ilgili çeşitli sıkıntılara neden olabilir. İdrarın koyulaşması durumunda anne adayları su tüketimini bir miktar daha artırmalıdır.

Bununla birlikte hamilelikte idrar rengi koyulaşması tüketilen bazı sebzelerden ya da kullanılan ilaçlardan da kaynaklanabiliyor. Özellikle vitamin takviyeleri idrar renginde koyulaşmaya sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle anne adaylarının stres yaşamasına ya da bir sağlık sorunu olduğu düşüncesine kapılmasına gerek olmaz.

Zevk suyundan hamilelik mümkün olur mu? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz…

Tıkla –> Zevk suyundan hamile kalmak

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

Gebelik döneminde idrar rengindeki değişimlerin ne yönde olduğuna bağlı olarak anlamları da değişebilir. Tüm anne adayları hamilelikte idrar rengi değişimleri ve bu değişimlerin ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. İdrar renklerini gözlemleyerek şayet gerek olması durumunda doktorlarına konuyla ilgili bilgi vermelerinde fayda var.

Parlak Sarı Renkte İdrar

Gebelik süresi boyunca sıklıkla hamilelikte idrar rengi parlak sarı tona dönebilir. Anne adayları kimi zaman bu rengi neon sarısı olarak da ifade edebiliyor. İdrarın parlak sarı tonlarına dönmesinin en yaygın nedeni B2 vitamini yönünden zengin olan gıdaların idealden biraz daha fazla tüketilmiş olmasıdır. B2 vitaminin içerisinde riboflavin adlı bir madde bulunuyor ve bu madde de idrar rengini etkisi altına alıyor. Rengin daha parlak bir görünüm alması, vitamin takviyelerinden de kaynaklanabiliyor. Genellikle beslenme düzenindeki değişim dönemlerinde ya da vitamin takviyesine başlandığı zamanlarda hamilelikte idrar rengi parlak sarı tona bürünür. B2 vitaminin ideal seviyede alınmaya başlanması ile birlikte idrar rengi yeniden eski tonunu alacaktır.

Çok Açık Sarı Renkte İdrar

Çok açık sarı renkte idrar

Su tüketiminin fazla olması hem normal zamanda hem de hamilelikte idrar rengi üzerinde etkili olur ve rengin daha açık bir sarıya dönmesine sebebiyet verir. Aynı zamanda bu duruma bağlı olarak idrarda bulanık görünüm azalabilir ve bir şeffaflaşma da olabilir. Ancak idrar renginin çok açık sarı olması karaciğer ile ilgili bir sorun olabileceği şüphesini de doğurabiliyor. Bu nedenle doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken renk değişimlerinden biri olduğunu belirtebiliriz.

Altın Renginde Koyu Sarı Renkte İdrar

Vücutta laktasif maddelerin fazla olması, hamilelikte idrar rengi değişimine neden olur ve idrarın rengi altın renginde koru sarıya döner. Bununla birlikte su tüketiminin az olmasına bağlı olarak da söz konusu değişim meydana gelebilir. Sadece birkaç bardak daha fazla su tüketimi gerçekleştiğinde söz konusu koyulaşma ortadan kalkabilir. Ancak altın renginde koyu sarı idrar B1, B2 ve B12 vitaminlerinin vücutta fazla miktarda bulunmasından da kaynaklanıyor. Vitamin eksikliği gebelik döneminde asla istemediğimiz bir durumdur. Fakat vücudun ihtiyacından daha fazla vitamin alımı da bir o kadar zararlıdır ve anne adayları bu konuya titizlikle yaklaşmalıdır.

Glutatyon nedir? tedavisi nasıl olur? sizin için önerdiğimiz bir diğer makalemizi okumak için tıklayabilirsiniz…

Tıkla –> Glutatyon nedir?

Turuncu Renkte İdrar

Turuncu renkte idrar rengi

Anne adaylarının endişeye kapılmasına sebebiyet veren renk değişimlerinden bir diğeri de turuncu renktir. Bu renk laktasif adı maddeden kaynaklanabiliyor ve mutlaka bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Aynı zamanda bazı gıdaların da hamilelikte idrar rengi üzerinde değişime neden olduğundan bahsetmiştik. Bu renk değişimleri arasında idrarın turuncuya dönmesi de bulunuyor. Özellikle gıda boyası içeren yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak söz konusu değişim gözlemlenebilir.

Mavi ve Yeşil Renkte İdrar

Metilen mavisi içeren ilaçların kullanımı ve gıda boyası içeren yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak hamilelikte idrar rengi mavi ya da yeşil olabiliyor. Anne adaylarını en çok endişelendiren renkler arasında yer alan yeşil ve mavi tonları doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken renklerdir. Çünkü bu renk değişimi her daim masum olmuyor. İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor ve gerekli muayenenin, tetkiklerin yapılması için doktorunuza bilgi vermeniz gerekiyor.

Kırmızı ya da Pembe Renkte İdrar

Kırmızı ve pembe ise pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen hamilelikte idrar rengi tonlarıdır. Öncelikle pancar gibi idrar rengini etkileyen gıdaların tüketilmesi ve bazı ilaçların alınması idrar rengini kırmızıya ve pembeye dönüştürebiliyor. Ancak aynı zamanda bu renk değişimi kist, tümör ve idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı olarak da ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman kanama durumunda kanın idrara karışması da benzer bir değişime neden olabiliyor. Sonuç olarak kırmızı ve pembe renkte idrar durumunda da nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

 

Konu ile alakalı dış ve yabancı kaynaklar:

https://hisarhospital.com/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonlarindan-korunmak-neden-onemli/

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]