Kızlık zarı dikimi yani himenoplasti vajina estetiği ameliyatları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Kızlık zarının cinsel ilişki ile birlikte bütünlüğünü kaybetmesinin ardından hymen dokusunun yeniden bütünlük kazanması amacıyla gerçekleştirilen bu cerrahi operasyon, aynı zamanda cinsel ilişkide kanama olması maksadıyla da yapılabiliyor. Vajinanın girişinde yaklaşık olarak 1,5 ila 2 cm içeride yer alan bu doku geçici ya da kalıcı olarak dikilebiliyor.

Bilgin olsun –>  https://drtugrulabacioglu.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?


Hymen dokusunun parçalarının bir araya getirilmesi ya da vajina içerisinde yer alan dokulardan yeni bir kızlık zarı dokusunun yapılması en genel şekliyle kızlık zarı dikimi nedir sorusunun yanıtıdır. Cinsel ilişkiye bağlı olarak yırtılan ve bütünlüğünü kaybede kızlık zarının onarılması işlemi, cinsel ilişkiden yaklaşık 48 saat sonra gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca bu işlem her yaşta yapılabilir ve tekrarlanabilen cerrahi operasyonlardan biridir. Bu işlem pek çok farklı yöntemle yapılabiliyor.

Komplikasyon riskinin son derece düşük olduğu operasyonlardan biri olan bekaret zarı dikimi işleminde doktorun deneyiminin son derece önemli olduğunu belirtebiliriz. Lokal ya da genel anestezi altına gerçekleştirilen işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmiyor. Klinik istirahate ya da evde istirahat etmeye gerek olmuyor. Hastanın birkaç saat gözlem altına tutulmasının ardından aynı gün taburcu işlemi yapılır ve hasta evine gidebilir. Uygulanan anesteziye bağlı olarak işlemin yapıldığı gün hafif mide bulantısı, kusma ya da baş ağrısı şikayeti olabilir. Ancak bu şikayetler uzun sürmez ve kendiliğinden geçtiği için müdahale edilmesine gerek olmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır

Hymen dokusuna yeniden bütün görünüm kazandırmak amacıyla yapılan kızlık zarı dikimi hem geçici hem de kalıcı olarak yapılabiliyor. Hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak yapılan cerrahi operasyon ve operasyonun süresi değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak bu işlemin 20 ila 30 dakika içerisinde tamamlandığını belirtebiliriz. Öncelikle hastaya anestezi uygulaması yapılıyor.

Anestezik ilaçların etkisini göstermesinin hemen ardından operasyona başlanıyor ve kızlık zarı dikimi işlemi tamamlandıktan sonra hasta uyandırılıyor. Operasyon sonrasında da ağrı gibi günlük hayatı sıkıntıya sokabilecek problemler yaşanmadığından iyileşme sürecinin de hasta açısından gayet konforlu olduğunu belirtebiliriz. Bu işlemin yapılabilmesi için yasal anlamda herhangi bir izin alınmasına gerek olmaz. Hastanın talebi ve beyanı operasyonun gerçekleştirilmesi için yeterlidir. Kızlık zarının dikildiğinin partneriniz tarafından anlaşılmasının mümkün olmadığını da belirtmek isteriz. Cinsel ilişkide kanama miktarı aynı olur ve kanın renginde de bir değişiklik meydana gelmez.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

İşlemin geçici olarak gerçekleştirilmesi durumunda bütünlüğünü kaybetmiş olan doku parçalarının uçları bir araya getirilir ve vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak dokular dikilir. Şayet geçici kızlık zarı dikimi işlemi tercih edilecekse düğün günü ve operasyon tarihi çok iyi planlanmalıdır. Tavsiye edilen ise düğünden 7 ila 10 gün öncesinde işlemin yapılması oluyor. Çünkü kullanılan dikiş ipleri yaklaşık olarak 20 gün sonrasında vücutta kendiliğinden erir ve kızlık zarı dokusu eski halini alır. Bu durumda cinsel ilişkide kanama olmaz. Her hastada dikiş iplerinin erime süresi farklı olabiliyor. Dolayısıyla kızlık zarı dikimi işleminin üzerinden 10 gün geçmeden cinsel ilişkinin gerçekleşmesi gerekiyor. Düğün günü bu bilgiler doğrultusunda planlandığında cinsel ilişkide kanama yüksek olasılıkla olacaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)

Kalıcı olarak gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi işlemi geçici olarak yapılan işlemden daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedeni cinsel ilişki tarihi planlamasına gerek olmamasıdır. Hymen dokusunun kalıcı olarak dikilmesi durumunda, operasyondan yıllar sonra bile cinsel ilişki yaşandığında kanama meydana gelir. Mikrocerrahi yöntem ile gerçekleştirilen bu işlemde kızlık zarı doku parçaları dikilmez, vajina içerisinden alınan dokular ile yeni bir kızlık zarı oluşturulur.

Elbette kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi geçici olan işlemden daha kompleks bir prosedür ile gerçekleştirilir ve süresi de biraz daha uzun olabilir. Ancak iyileşme sürecine dair bir konfor kaybı olmadığını da belirtmek gerekiyor. Aynı gün taburcu olan hasta evine ya da işine geri dönebilir. Kızlık zarının kalıcı olarak dikilmesi durumunda, iyileşme süresi tamamlandıktan sonra vajinal muayenede bile bu işlemin yapıldığı anlaşılamaz. Bu açıdan da avantaj sunan bir yöntemdir.

Kızlık Zarı (Hymen) Anatomisi

Kızlık zarı anatomisi

Kızlık zarının nasıl bir yapıya sahip olduğu da en az bekaret zarı dikimi işlemi kadar merak ediliyor. Bu dokunun anatomik açıdan ya da fizyolojik bakımdan herhangi bir işlevi bulunmuyor. Uzun yıllar enfeksiyona karşı koruyucu olduğu düşünülse de orta bölümünde delik olması bu tezi de çürütüyor. Dokunun orta bölümünde bulunan delik adet döneminde kanın ve çeşitli vajinal sıvıların akmasını sağlıyor. Halk arasında zar olarak adlandırılıyor olsa da aslında bu doku bir zar yapısında değildir. Zira kızlık zarı dikimi flep yöntemi rahatlıkla yapılabiliyor olması da zar değil bir doku parçası olmasından kaynaklanıyor.

Kızlık Zarının Bozulması Ağrıya Sebep Olur mu?

Kızlık zarının yırtılması sırasında herhangi bir ağrı, acı ya da sızı hissedilmez. Fakat hymen dokusunun her kadında aynı olmadığını belirtmek gerekiyor. Ender olarak görülen kızlık zarı kenarlarının çok kalın ve çok yüksek olması durumunda hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu doku yapısına sahip olan kadınlarda kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesinden kaynaklı olan kanama da bir miktar daha fazla olur. Kızlık zarı dokusunun daha kalın ya da daha yüksek olması bekaret zarı dikiminin işlemine engel değildir. Hymen dokusu nasıl bir yapıya sahip olursa olsun cerrahi operasyon ile dikilebilir. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide kadının kendini fazla kasması da ağrıya sebebiyet verebiliyor ve bu ağrının hymen dokusunun yırtılmasından kaynaklandığı düşünülebiliyor. Oysa ağrının nedeni kadın henüz kendini hazır hissetmeden ya da çok fazla kasmasına rağmen cinsel ilişkinin yaşanması oluyor.

Mastürbasyon Yaparken Kızlık Zarı Yırtılabilir mi?

Mastürbasyon yaparken kızlık zarı yırtılır mı

Mastürbasyon kızlık zarının zarar görmesine ve yırtılmasına neden olabilir. Elle ya da bir cismin vajinadan içeriye sokulması halinde kızlık zarının yırtılması vakası sıklıkla yaşanıyor ve bu durumda da devreye kızlık zarı dikimi işlemi giriyor. Bunun esnasında bütünlüğünü kaybeden kızlık zarının onarımı da yine aynı prosedür uygulanarak cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir.

En çok merak edilen unsurlar arasında mastürbasyona bağlı olarak yırtılan ve sonrasında kızlık zarı dikimi işlemi yapılan kadınlarda cinsel ilişkide kanama olup olmayacağı da bulunuyor. Böyle bir durumdan kaynaklı olarak yapılan cerrahi operasyon sonrasında, cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Bu konuda endişe etmeden randevunuzu alabilirsiniz.

Esnek Olan Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Kanar mı?

Kızlık zarının esnek olması da çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Dünya genelinde kadınların % 44’ünde ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelmiyor. Bu durumun çok ender yaşandığı düşünülse de görüldüğü gibi aslında sık yaşanan durumlardan biridir. Toplumda kızlık zarı ve cinsel ilişkide kanama bekaret göstergesi olarak kabul edildiğinden cinsel ilişkide kanama olmaması da çeşitli sorunlara sebebiyet verebiliyor. Bu durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz. Yapılan muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılabilir ve tarafınıza bir rapor ile bildirilebilir. Esnekliğe bağlı olarak kızlık zarının yırtılmaması halinde bekaret zarı dikimi işlemine de gerek olmayacaktır.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kızlık zarı zedelenmesi ve kanaması
Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar
Adet döneminde hamile kalınır mı
Erken adet görme nedenleri nelerdir

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]