Düşük ilacı nedir? Halk arasında gebeliği sonlandırmak için kullanılabilecek bazı ilaçların olduğu düşünülüyor. Genellikle düşük ilacı ya da söktürücü iğne gibi isimlerle anılan bu ilaçların kullanılması durumunda anne adayının düşük yapacağına ve böylelikle kürtaj olmaya gerek kalmayacağına inanılıyor. Ancak düşük ilacı ile düşük yapılabileceği inanışı gerçek değildir. Halk arasında böyle bir inanışın olmasının nedeni ise geçmişe dayanıyor.

Yıllar önce düşük ilacı bir dönem ülkemizde kullanıldı. Ancak bu ilaçlar ile düşük yapıldığında aşırı kanamanın meydana gelmesi ve çoğu zaman rahim içerisinde parça kalması gibi nedenlerden kaynaklı olarak söz konusu ilacın kullanımının hayati riskler doğurduğu kanaatine varıldı. Dolayısıyla 2012 yılında bu ilacın kullanımı Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı ve piyasadaki tüm düşük ilacı toplatıldı. Eczaneden düşük yapılmasını sağladığına inanarak aldığınız herhangi bir ilaç, gebeliğin sonlanmasını sağlamaz.

Düşük İlacı Zararları Nelerdir?

Düşük ilacı zararları

Bir dönem kullanılan, aslında mide ülseri tedavisi için formüle edilen ancak düşük yapmayı sağlayabildiğinden bu amaçla da kullanılmaya başlanan düşük ilacı aşırı kanama gibi hayati risk doğuran bir soruna sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte rahim içerisinde fetüsten ya da plasentadan parça kalmasına da neden olabiliyor. İlacın kullanımıyla birlikte kanama meydana gelebiliyor ancak düşük yapılmayabiliyor. Bu ve benzeri zararlar nedeniyle yasaklanan düşük ilacı maalesef bir yasa dışı piyasa oluşmasına da sebebiyet verdi.

Merdiven altı olarak tabir edilen, yasa dışı şekilde satışa sunulan ve düşük ilacı olarak lanse edilen ilaçların büyük bölümünün sahte olduğu anlaşılıyor. Bu ilaçları yasa dışı şekilde temin etmek ve kullanmak, vücudunuzda kalıcı hasarlara neden olabileceği gibi hayatınızı kaybetmenize bile sebep olabilir. Çünkü bu ilaçların etken maddeleri, ne ilacı oldukları ve hatta nasıl formüle edildikleri bile bilinmiyor. Dolayısıyla internet ortamından ya da farklı platformlardan temin ettiğiniz, düşük ilacı olduğunu sandığınız ilaçların faydasının olmayacağını, sağlığınıza çok ciddi zararlar verebileceğini unutmamalısınız.

Düşük İlacını Nasıl Alabilirim?

Düşük ilacını nasıl alabilirim

Daha önce de söz ettiğimiz gibi düşük ilacı Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir kararın ardından yasaklandı ve hemen piyasadan toplatılmasına karar verildi. Ülkemizde düşük yapmayı sağlayan ve dolayısıyla gebeliği sonlandıran herhangi bir ilacın satışı yapılmıyor. Bu nedenle düşük ilacı satın almanız mümkün olmaz. Ancak söz ettiğiniz ilaç, kürtaj öncesinde kullanılan ve sadece kürtajı kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilen ilaç ise bu durumda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Bu ilaçlar reçetesiz satılmıyor ve ancak kürtaj planlamanızı yapan ve kürtaj işlemini gerçekleştirecek olan doktorunuz tarafından reçete edilmesi halinde halk arasında düşük ilacı olarak adlandırılan ilacı alabilirsiniz. Yeniden altını çizmekte fayda var, hiçbir ilaç kullanımı ile gebelik sonlandırılamaz. Gebeliğin sonlandırılması için kürtaj olmanız gerekiyor. Doktor tarafından reçete edilen bu ilaçlar düşük yapmanızı sağlamaz, sadece kürtajın daha kolay tamamlanmasına yardımcı olabilir. Türkiye’de düşük yapmanızı sağlayabilecek bir ilaç satışı yapan eczane yoktur.

Ayrıca yasa dışı yöntemlerle satışı yapılan bazı ilaçların düşük yapmayı sağlamadığı gibi fetüste kalıcı ciddi sakatlıklara sebebiyet verebildiğine dair pek çok örnek daha önce yaşandı. Bu gibi durumlarda kürtaj için yasal süre de aşılabiliyor ve dolayısıyla kullanılan ilaç nedeniyle anne karnındaki bebek, zarar görmüş bir şekilde dünyaya gelebiliyor. Bu durumu da dikkate alarak yasa dışı yollarla temin edebileceğiniz ilaçları asla kullanmamalısınız.

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma Mümkün müdür?

Kürtajsız gebelik sonlandırmak

Gebeliği sonlandırmak için kullanılabilecek tek bir yöntem vardır; kürtaj! Ülkemizde düşük ilacı satışı yapılmıyor ve dolayısıyla kullanacağınız herhangi bir ilaç ile düşük yapmanız da mümkün olmuyor. Gebeliğin sonlanması için kürtaj tek yöntem olduğundan kürtajsız gebelik sonlandırma imkansızdır. Halk arasındaki bu yaygın inanıştan kaynaklı olarak, gelişigüzel kullanacağınız ilaçlar sağlığınıza çok ciddi zararlar verebilir ve hatta hayati riskler bile doğurabilir.

Deneyimli bir doktor tarafından tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilen kürtaj işlemi ile gebeliğin sonlandırılması, sizin için en konforlu yöntem olacaktır. Kürtajsız gebelik sonlandırılması mümkün olmadığı için düşük ilacı ya da benzer ilaçların kullanımı son derece sakıncalıdır. Bununla birlikte kürtaj öncesinde yapılan genel anesteziden de tedirgin olmanıza gerek yok. Çünkü kürtaj işleminde, uzun süren ciddi ameliyatlarda olduğu gibi bir narkoz desteği verilmiyor. Sedasyonla kürtaj gerçekleştiriliyor ve zaten işlemin ardından kısa bir süre sonra hasta uyandırılıyor. Kürtaj ile ilgili çeşitli endişeler yaşamanız nedeniyle farklı yolları denemeniz, hayatınızı riske atmanız anlamına gelir.

Adet Söktürücü İle Düşük Yapmak Mümkün müdür?

Adet söktürücü ile düşük yapmak mümkünmü

Halk arasında en çok merak edilen hususlardan biri de söktürücü iğne olarak adlandırılan ve adet olmayı sağlayan ilaçlar ile gebeliğin sonlandırılmasının mümkün olup olmadığıdır. Adet söktürücü ilaçlar düşük ilacı değildir ve bu ilaçları kullanarak düşük yapmanız mümkün olmaz. Daha önce de değindiğimiz gibi gebeliği sonlandırmanın tek yolu kürtajdır. Söktürücü hap ya da söktürücü iğne kullanımı ile düşük yapmanız tıbben asla mümkün olmaz. Bu ilaçların rahmi uyaran etken maddeler içerdiğini unutmamak gerekiyor. Adet söktürücü ilaç kullanımı bebeğin anne karnında ölmesine ve beraberinde annenin zehirlenmesine neden olabilir. Zira bebeğin anne karnında ölmesinin geç fark edilmesinden kaynaklı, şimdiye dek çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini unutmamak gerekiyor.

Bebeğin anne karnında ölmesi ve annenin zehirlenmesinin yanı sıra, adet söktürücü ilaçların kullanımı oldukça yoğun kanamalara sebebiyet verebiliyor. Bu kanamalar kontrol altına alınamayabiliyor ve annenin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Sonuç olarak düşük ilacı sanarak kullandığınız adet söktürücü ilaçlar ya da rahmi uyaran farklı ilaçlar hayatınızı kaybetmenize bile neden olabilir. Bunun yanı sıra düşük yapmanızı da sağlamaz.

Gebeliğin Sonlandırılması İçin En Güvenilir Yöntem Hangisidir?

Gebelik sonlandırmak için en güvenilir yöntem hangisidir

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj en güvenilir yöntemdir. Sağlığınızı ve hatta hayatınızı tehlikeye atabilecek düşük ilacı sandığınız ilaçları kullanmak yerine, zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz, kürtaj için muayene olmanız ve randevu almanız çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü kürtaj, yasalar kapsamında belirli bir gebelik süresinden sonra yapılamıyor. Bu süre gebeliğin 10. haftasıdır.

Maalesef çok sayıda kişinin düşük ilacı sanılan ilaçları kullanarak zaman kaybettiğini ve dolayısıyla kürtaj için yasal süreyi kaçırdığını gözlemliyoruz. Bu nedenle tıbbi açıdan da son derece güvenilir bir yöntem olan kürtaj ile gebeliğin sonlandırılmasını sağlamanız gerekiyor. Kürtaj işlemi hamileliğin 6. haftası ila 10. haftası arasında, kadın hastalıkları ve doğum uzmanının belirlediği bir dönemde yapılabilir. Vakumlu aspirasyon olarak adlandırılan kürtaj yöntemi en az risk barındıran yöntemdir ve sadece 5 ila 10 dakika arasında tamamlanır.

Halk arasında düşük ilacı kullanımı gibi güvenilir olmayan yöntemlerin seçilmesinde, kürtajın çok zor bir işlem olduğu inanışı da etkili oluyor. En yeni teknikler kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem artık kısa sürede tamamlanıyor ve hasta aynı gün taburcu olarak evine gidebiliyor. Hafif bir ağrı olması normaldir ancak sanıldığı gibi çok ağrılı bir işlem olmadığını da bilmenizde fayda var. Kürtaj korkulacak bir cerrahi müdahale değildir. Aksine gelişigüzel kullanılan düşük ilacı sanılan ilaçların kullanımından korkmalı ve itina ile sakınmalısınız. Doktorunuz tarafından reçete edilmeyen hiçbir ilacı kullanmayın.

 

Konu ile alakalı ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz

Kürtaj fiyatları ne kadardır
Kürtaj sonrası cinsel ilişki
Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur

 

Gebelik sonlandırmak ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]