Yerleşme kanaması gebelikte embriyonun rahim içerisine yerleşmesi sırasında meydana gelen hafif kanamadır. Bilindiği gibi her ay rahim içi kendini yeni bir gebelik için hazırlar. Döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyo rahim içerisine yerleşmeye çalışır ve bu da rahmin iç dokusunda hafif bir zedelenmeye yol açar. Sonuç olarak dokuda hafif zedelenme olmasından kaynaklı hafif kanama görülebilir. Halk arasında bu kanama üstüne görme olarak adlandırılabiliyor. Ancak yerleşme kanamasının adet kanaması olmadığını belirtmek gerekir.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Toplumda üstüne görme ya da tutunma kanaması gibi isimlerle anılabilen bu kanama döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki 6 gün ile 12 gün arasında gerçekleşiyor. Kanamanın tam olarak ne zaman meydana geldiğine dair net bir süreden söz edemeyiz çünkü anne adaylarında bu kanamanın zamanı değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle yerleşme kanaması ne zaman meydana gelir sorusu, ne zaman gebelik testi yapılması sorusunun yanıtı merak edildiğinden de gündeme gelebiliyor.

Bu nedenle yerleşme kanaması üzerinden yaklaşık 5 ile 6 gün geçtikten sonra evde gebelik testinin yapılabileceğini söyleyebiliriz.  Bu kanamanın adet döneminde yaşanan kanama ile sıklıkla karıştırıldığını da belirtmek gerekir. Bunun nedeni her iki kanamanın birbirine yakın dönemlerde meydana gelmesidir. Çoğunlukla fetüsün rahme yerleşmesinden kaynaklanan kanama adet kanamasından 1 ile 2 gün öncesinde gerçekleşiyor. Fakat kanamanın süresi ve kanın miktarı bakımından da iki kanama çok farklıdır.

Özellikle istenmeyen gebelik durumunda implantasyon yani yerleşmeden kaynaklı kanamanın adet kanaması zannedilmesi gebelik testinin yapılmasını da geciktiriyor. Bu durumda yasal kürtaj süresinin kaçırılması da gündeme geliyor. Yasal sürenin kaçırılması durumunda gebeliğin kürtaj işlemi ile sonlandırılması mümkün olmaz. Bu gibi kritik noktalar da göz önünde bulundurularak yerleşme kanamasının adet kanamasından farklı olduğunu unutmamak gerekir.

Bilgin olsun –> https://drtugrulabacioglu.com/zevk-suyundan-hamile-kalmak/

Üstüne Görme Nedir?

Üstüne görme nedir

Öncelikle bilinmesi gereken unsur, gebeliğin başlaması ile birlikte adet kanamasının da kesiliyor olmasıdır. Kadınlar hamilelik dönemi boyunca adet görmezler. Döllenmenin meydana gelmesinden sonra sadece implantasyon kanaması meydana gelebilir ve bu kanama adet kanaması değildir. Zira bu kanamanın adet kanaması gibi yoğun olmadığını ve çok kısa süreli olarak meydana geldiğini de belirtmek gerekir. Halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan da işte bu yerleşme kanamasıdır.

Sağlıklı bir gebelik durumunda yerleşme kanaması dışında hiçbir kanamanın meydana gelmemesi gerekiyor. Bir başka deyişle gebelik dönemlerinde tıbbi açıdan normal kabul edilen tek kanama yerleşme kanaması oluyor. Bunun dışında çeşitli sağlık sorunlardan kaynaklı olarak kanamalar meydana gelebilir ancak bunlar normal kabul edilmez.

Dolayısıyla derhal müdahale edilmesi gereken durumlardır. Özellikle kanamaya sancının ya da ağrının eşlik etmesi, kanamanın yoğun olması durumunda akıllara gelen ilk şüphe düşüktür. Düşük kimi zaman kanamasız da meydana gelebiliyor. Bu durumu dikkate alarak şiddetli ağrı ya da sancı durumunda ya da vajinal bir kanama olması durumunda zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor.

Okumanız da fayda var –> https://drtugrulabacioglu.com/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu/

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Genellikle implantasyon kanaması meydana geldiğinde anne adayı ağrı ya da sancı hissetmez. Sadece çok ender durumlarda anne adayları hafif bir sızı hissettiklerini dile getirebiliyor. Bu durum biraz da kadınların acı eşiği ile ilgilidir. Aşı eşiği düşük olan kadınlar fetüsün yerleşmesi esnasında çok hafif düzeyde ağrı ya da sızı hissederken acı eşiği yüksek olan kadınlar bu ağrıyı hiçbir şekilde hissedemiyor. Ayrıca yerleşme kanaması durumunda ağrı olsa bile sadece birkaç saat sonrasında kendiliğinden ortadan kalktığını da belirtmek gerekiyor. Bu ağrı ya da sızı uzun süreli değildir.

Bu dönemde yerleşme kanaması ile birlikte daha farklı durumlar da ortaya çıkabilir. Göğüslerde hassasiyet olması, karın bölgesinde şişlik hissinin olması gibi gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkabilen durumlara şöyle bir liste ekleyebiliriz:

  • Eskiye nazaran daha asabi olma
  • Ani sıcak basmaları
  • Vücut ısısında yükselme
  • İştahın azalması
  • Sık idrara çıkma
  • Sürekli yorgun ve halsiz hissetme
  • Sindirim sistemi düzensizlikleri yaşama
  • Kabızlık
  • Ciltte yağlanma olması
  • Cilt yağlanmasından kaynaklanan sivilce ve akne gibi cilt sorunları

Bu ve benzeri durumlar gebelik döneminde hormon dengesinin değişmesinden kaynaklanıyor. Gebelik döneminde fizyolojik açıdan pek çok değişim yaşanır. Bu değişim de kimi zaman anne adaylarının cilt yapısına kimi zaman da ruh haline etki edebiliyor.

İlgini çekebilir –> https://drtugrulabacioglu.com/hamilelikte-idrar-rengi/

İmplantasyon Kanaması Kaç Gün Sürer?

İmplantasyon kanaması kaç gün sürer

Kadınlarda döllenme sonrasında meydana gelen yerleşme kanaması her daim aynı süre boyunca devam etmeyebilir ve kanamanın miktarı da farklı olabilir. Genellikle bu kanamanın 3 saat ile 5 saat arasında değişen bir sürede meydana geldiğini ve hafif lekelenme şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı anne adayları lekelenme şeklindeki kanamanın 3 gün boyunca devam ettiğini de dile getirebiliyor. Kanamanın şiddetli olmaması durumunda 3 gün boyunca devam etmesi bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Ancak adet döneminde olduğu gibi yoğun bir kanama söz konusuysa ya da kanamaya şiddetli ağrı eşlik ediyorsa yerleşme kanaması sanılan kanama aslında düşük kanaması olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında düşük probleminin son derece yaygın bir şekilde yaşandığını unutmamalısınız. Bu durumu göz önünde bulundurarak şiddetli kanama olması durumunda derhal doktorunuza başvurmanız çok büyük önem taşıyor. Elbette şiddetli ağrı ya da yoğun kanama gebelik döneminde farklı sorunlardan da kaynaklanabilir. Nedeninin mutlaka araştırılması gerekir.

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Anne adayları üstüne görme ile fetüsün yerleşmesinden kaynaklanan kanamayı birbirinden ayırt etmek için kanın rengine de odaklanabiliyor. Ancak sadece kanın renginin dikkate alınması yanıltıcı olabilir. Adet dönemlerinde kanın rengi parlak kırmızıdır. Adetin son günlerinde ise kahverengiye yakın bir renk de alabilir. Gebelikte meydana gelen implantasyon kanamasında ise kanın rengi genellikle soluktur ve pembeye daha yakın bir tondadır. Aynı zamanda kahverengiye yakın bir tonda da olabilir.

Bununla birlikte yerleşme kanaması durumunda kanın daha yoğun kıvamlı olabileceğini belirtebiliriz. Oysa adet dönemlerinde kan daha akışkan bir özelliğe sahip olur. Sonuç olarak sadece kanın rengi dikkate alınarak kanamanın adet kanaması mı yoksa yerleşme kanaması mı olduğunun anlaşılması son derece güçtür. Korunmasız cinsel ilişki ya da istenmeyen gebelik söz konusuysa mutlaka gebelik testi yapılması önerilir.

Merak edenler için –> https://drtugrulabacioglu.com/spiral/

Yerleşme Kanaması Hesaplama

Kadınlar için implantasyon kanaması hesaplamaları karışık bir boyut kazanabiliyor. Oysa karışık bir işlem yapmaya gerek olmadığını belirtebiliriz. Yerleşme kanamasının beklenen adet kanamasından 2 gün ile 4 gün önce gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ancak elbette bu süre değişebilir. Döllenmenin hangi gün meydana geldiği net bir şekilde bilinemediğinden kanamanın da adet dönemine 1 gün kala olabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Sperm hücreleri koşulların uygun olması durumunda rahimde 3 gün aktif kalabilir. Döllenme korunmasız cinsel ilişki yaşanan günden 1 gün, 2 gün hatta 3 gün sonra da meydana gelebilir. İşte bu nedenle yerleşme kanaması tarihini kesin olarak hesaplamak zorlaşabiliyor. Ancak aşağı yukarı adet dönemine birkaç gün kala gerçekleştiğini belirtmek mümkündür. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]