Orgazm cinsel uyarımın en üst noktası olarak tanımlanabilir. Orgazmın süresi her bireyde hatta her cinsel ilişkide aynı olmaz ancak genel olarak 10 saniye ile 20 saniye arasında değişen bir süreden söz edilebilir. Nabzın daha hızlı atması, hızlı nefes alıp verme, genital bölgede istemsiz kasılmalar olması gibi bazı belirtiler ile kendini gösteren bu duygu cinsel ilişkinin yanı sıra özellikler erkeklerde uykuda da olabiliyor.

Aynı zamanda ergenlik dönemlerinde orgazmın çok daha yoğun yaşandığını da söyleyebiliriz. Kadınlar için bu konu daha kompleks bir boyut kazanabiliyor. Tüm dünyada kadınların 3’te 1’inin cinsel ilişki yaşamış olmasına karşın hiç orgazma ulaşamadıkları biliniyor. Bunun nedenlerine ve aynı zamanda kadınlarda orgazmın ne gibi faydalarının olduğuna da detaylı bir şekilde değineceğiz. Ancak öncesinde orgazmın nasıl oluştuğunu irdeleyelim.

Orgazm Nasıl Oluşur?

orgazm nasıl oluşur

Kadınlarda orgazm sırasında vajina içi kaslarda istemsiz kasılmalar meydana gelebilir. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti ise her kadında farklıdır. Aynı zamanda her kadında bu istemsiz kasılmalar meydana gelmeyebilir. Bu haz dönemi sırasında vajinal sıvı miktarında bir artış meydana gelir. Vajinal sıvıdaki artışın nedeni ise beynin cinsel uyarıları yoğun şekilde alması ve beraberinde bu cinsel uyarılara tepki veriyor olmasıdır. Vücuttaki genital bölgelerin cinsel uyarılara aynı anda tepki vermesi ile birlikte bu haz dönemi de yaşanır. Bu arada söz konusu haz döneminin mastürbasyon ile de yaşanabildiğini belirtelim.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Erkekler ile kadınlarda orgazm aslında oldukça benzer şekilde yaşanır. Ancak kadınlarda biraz daha kapsamlı ve şiddetli bir şekilde yaşandığını da belirtebiliriz. Kadınlarda bu haz dönemi 2 farklı şekilde ortaya çıkıyor. Bunların ilki klitoral ve ikincisi de vajinal olarak adlandırılır. Klitoral haz döneminin yaşanması için rahmin edilebileceği gibi genital bölgedeki klitorisin belirli bir oranda uyarılması gerekiyor.

Vajinal olanda ise özellikle vajina duvarının uyarılması gerekiyor. Her iki orgazmda da klitoriste sertleşme ve vajinal sıvı miktarında artma gibi belirtiler ortaya çıkar. Vajina dudaklarında büyümenin de meydana gelebileceğini ve her kadında bu belirtilerin şiddetinin farklı olabileceğini belirtelim.

Kadınlar ve erkeklerde orgazmın farklarından biri kadınlarda, erkeklerde olduğu gibi bir sıvı boşalması olmamasıdır. Sadece vajinadaki sıvının artmasıyla birlikte nemlenme de olur ancak halk arasında ‘boşalma’ olarak adlandırılan durum kadınlarda yaşanmaz. Vajinal kaslarda kasılma olabilir ancak bazı kadınlarda bu kasılma ritmikken bazılarında daha farklı bir formdadır.

Bu esnada beyinde limbik sistem olarak adlandırılan sistem de devreye girer. Hatta beyindeki hipotalamus bölgesinin de bu haz döneminde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bazı biyokimyasal maddeler söz konusu kaslarda gevşeme olmasını ve kan akımının artmasını sağlar.

Merak edilen bir konu –> https://drtugrulabacioglu.com/vajinadan-gaz-cikmasi/

Kadınlarda Orgazm Faydaları

kadınlarda orgazm faydaları

Sadece cinsel zevk olarak değerlendirilse de aslında orgazm kadınlar ve erkekler için oldukça faydalıdır. Bu nedenle bazı kültürlerde doğal bir spor olarak tanımlanan bu haz dönemi bazı kültürlerde de yeniden doğma gibi anlamlar da taşıyabiliyor. Bilimsel anlamda ise bu haz döneminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur
 • Vücudun rahatlamasını sağlar ve ruhsal anlamda da rahatlama etkisi yaratır
 • Stresi ve gerginliği belirgin düzeyde azaltır
 • Uyku kalitesi artar ve uykuya dalma kolaylaşır
 • Bazı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur
 • Vücudun acı eşiğini yükseltir
 • Cildi güzelleştirir
 • Kişinin kendini daha değerli hissetmesini sağlar
 • Kişinin partneri ile olan bağını ve ilişkisini güçlendirir
 • Seratonin hormonunu arttırmasını sağlar ve bu sayede mutlu hissetmeye yardımcı olur

Orgazm Olamama Nedenleri

Günümüzde çok sayıda kişinin orgazm olamama sorunu yaşadığını belirtmek gerekiyor. Bu problem kadınlar arasında çok daha yaygındır. Nedenleri incelendiğinde ise karşımıza çoğunlukla birkaç farklı faktör çıkıyor. Daha önce cinsel deneyimi olmayan kadınların ilk cinsel ilişkisi esnasında bu sorunu yaşaması oldukça yaygın görülüyor. Halk arasında ‘ilk gece korkusu’ olarak adlandırılan bir endişeden kaynaklanan bu sorun çoğu zaman sonraki cinsel ilişki deneyimlerinde ortadan kalkıyor.

Penisten, erkek vücudundan ya da spermden tiksinme duygusunun da kadınlarda orgazm olamama nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Bu duyguya yol açan ise çoğunlukla daha önce yaşanan travmalar oluyor. Bazı psikolojik unsurların da söz konusu duyguya yol açabildiğini ve kadınların cinselliğe bakış açısını değiştirebildiğini belirtebiliriz.

Hamile kalma korkusu da nedenler listesinde bulunuyor. Doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan kadınların büyük bölümü gebe kalma endişesi nedeniyle cinselliğe yoğunlaşamayabiliyor. Nedenler listesinde yer alan unsurlardan bir diğeri de vajinal kuruluk, kötü kokulu akıntı gibi unsurlardır.

İlginizi çekebilir –> https://drtugrulabacioglu.com/vajinismus/

Orgazm Çeşitleri Nelerdir?

orgazm çeşitleri

Erkeklerde bu haz dönemi farklı gruplara ayrılmıyor. Ancak kadınlarda orgazm iki farklı grupta değerlendirilir. Bunların ilki klitoral ve diğeri de vajinal olarak değerlendirilir. Kadınlarda klitoris cinsel zevk noktasında en önemli vücut noktasıdır. Klitoriste binlerle ifade edilebilecek oranda sinir lifi bulunur ve bu nedenle klitorisin kolaylıkla uyarılabildiğini de belirtebiliriz. Ancak beyin, cinsellik söz konusu olduğunda klitoristen daha önde bulunur. Klitoral anlamda uyarılma gerçekleşse bile beynin bu uyarıları ağılayarak yanıt vermemesi durumunda orgazmın gerçekleşmesi de güçleşir.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu

Anorgazmi orgazm olamama sorunu olarak adlandırılır ve toplumda yaygın şekilde görüldüğünü daha önce belirtmiştik. Anorgazmi problemi psikolojik unsurlardan çevresel unsurlara hatta fiziksel faktörlere kadar pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Özellikle çocukluk döneminde yaşanan travmalar ya da kadınların geçmişte yaşadıkları cinsel tacizler de orgazm olamama sorununun doğmasındaki etkili olaylardır. Yapılan araştırmalar anorgazmi probleminin sadece %5 gibi küçük bir oranının fiziksel unsurlardan kaynaklandığını da ortaya koyuyor ve bu araştırma tüm dünya genelinde yapılan bir analizdir. Söz konusu fiziksel unsurlar arasında en yaygın olanları ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı
 • Nörolojik bozukluklar
 • Çok uzun süreli antidepresan kullanımı
 • Bazı doğum kontrol ilaçlarının uzun süre kullanılması

Kadınlarda Orgazm İçin Püf Noktaları

Kadınlar için orgazm dönemini yaşamanın püf noktalarına dair bazı maddeler sıralanabilir.

 • Kadınlar cinsel ilişkide en rahat ettikleri pozisyonda olmalıdır
 • Kadınlarda orgazmda bacakların duruşunun da önemli olduğu biliniyor
 • Cinsel ilişki sırasında konsantrasyona da önem verilmeli
 • Klitorisin uyarılmasına önem verilmeli

Kadınlarda Orgazm Süresi ve Belirtileri

Elbette orgazm süresi olarak net bir zamandan söz edilemez çünkü her kadında ve her cinsel ilişkide bu süre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak 10 – 20 saniye arasında değişen bir sürede yaşanan bu haz dönemi daha kısa ya da daha uzun da olabilir. Belirtiler ise çoğunlukla vajinada sıvı artışı, istemsiz kasılmalar olması, nabızda hızlanma ve ciltte kızarıklık olması şeklindedir.

Orgazmın Yarım Kalması Neden Olur?

Kadınlarda orgazm duygusunun yarım kalmasının yaygın nedenleri şöyledir:

 • Ön sevişme olmadan cinsel ilişki yaşanması
 • Cinsel ilişkide kontrolün sadece tek bir kişide olması
 • Kadınların kendi orgazmını arka planda tutması
 • Çiftlerden birinin aceleci davranması

Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Öneriyoruz –> https://drtugrulabacioglu.com/cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar/

 

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 531 027 77 77
Mail:[email protected]